Zo sveta

Rusi už plnia európske zásobníky plynu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský Gazprom začal plniť podzemné zásobníky plynu v Európe, uviedla spoločnosť. „Gazprom schválil a začal plán prečerpania plynu do piatich európskych podzemných zásobníkov na november. Boli stanovené objemy a trasy prepravy,“ uvádza sa na oficiálnom kanáli Telegram holdingu.

Spoločnosť už skôr dokončila plnenie podzemných zásobníkov plynu v Rusku na zabezpečenie nepretržitého zásobovania domáceho trhu v zime, potom mala začať zvyšovať dodávky do svojich európskych zásobníkov. Príslušné pokyny dal ruský prezident Vladimír Putin.

Prezident hovoril priamo o skladoch v Rakúsku a Nemecku. Práve v týchto dvoch krajinách má Gazprom päť zariadení PZP – nemecké Jemgum, Katarina, Reden, Etzel a rakúsky Haidach. Aktívne čerpanie malo začať 8. novembra. V pondelok však nebol pozorovaný žiadny výrazný nárast tranzitu. V utorok začali dodávky už znateľne stúpať.

Ceny plynu v Európe v posledných mesiacoch prudko stúpli. Ešte na začiatku augusta sa futures obchodovali za 515 dolárov za tisíc metrov kubických, ale do konca septembra sa viac ako zdvojnásobili a 6. októbra vyskočili na historické maximum 1937 dolárov. To všetko zvyšuje cenu elektriny pre obyvateľov EÚ.

Odborníci sa domnievajú, že dôvodom tohto stavu je nízka úroveň skladovacích kapacít na kontinente, obmedzená ponuka od dodávateľov a vysoký dopyt po LNG v Ázii. Po Putinových pokynoch na zvýšenie dodávok začala cena plynu v Európe klesať. Kotácie sú však stále vysoké.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *