Zo sveta

Rusi sa pýtajú našej vlády, čo vlastne chce pre svoj národ? Ak vakcínu nepotrebujeme, potešia sa iné krajiny

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na situáciu okolo vakcíny Sputnik V na Slovensku zareagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Moskva by chcela vedieť, čo v skutočnosti chce slovenská vláda pre svoj národ.

Rusko, podľa slov ministerstva zahraničia, urobilo v otázkach dodávok Sputnika V na Slovensku, všetko pre civilizovanú a rovnoprávnu spoluprácu.

„Z ruskej strany bolo všetko urobené tak, ako malo byť v tom zmysle, že ciele a úlohy vlády Slovenska spočívajú v nasledujúcom: ochrana obyvateľstva, prekonanie výsledkov pandémie, ochrana zdravia obyvateľstva a tak ďalej. Z našej strany sa urobilo všetko nevyhnutné pre civilizovanú, normálnu, vzájomne výhodnú a rovnoprávnu spoluprácu, „povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová na svojom piatkovom brífingu.

Zacharovová ďalej spomenula, že skôr než robiť nejaké závery o situácii by chcela získať odpoveď na otázku, čo v skutočnosti chce slovenská vláda pre svoj národ. „Chcela by som, aby sme získali odpoveď: Čo chce vedenie Slovenska pre svoj národ?“ uviedla.

Moskva podľa jej slov počítala s tým, že Slovensko chce pomáhať svojim občanom prekonať následky pandémie. „To, čo my vidíme, nás núti zadávať práve túto otázku: čo v skutočnosti chcú,“ dodala Zacharovová.

Diskusia na Slovensku okolo vakcíny Sputnik V nie je vecou Ruska. Ak táto republika vakcínu nepotrebuje, iné krajiny dostanú viac, vyhlásil tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok uviedol, že výrobca vakcíny Sputnik V neposkytol dôkazy o bezpečnosti a efektívnosti preparátu, aby tak mohol urobiť expertné závery o kvalite vakcíny. Ruský fond priamych investícií požiadal vládu Slovenska znova vykonať testovanie Sputnika V, ale tentoraz v Európskou úniou certifikovanom laboratóriu.

„Čo sa týka vnútorných diskusií, ktoré prebiehajú na Slovensku, to nie je naša vec. Ak Slovensko vakcínu nepotrebuje, budú z toho mať radosť mnohé a mnohé iné krajiny, ktoré majú aktívne objednávky. Pre ostatné krajiny bude viac. Taká je situácia, „uviedol Peskov novinárom.

Ďalej povedal, že v Kremli nesúhlasia s tým, že vzniknutá situácia poškodzuje dôveru k vakcíne Sputnik V v krajinách EÚ.

„Viete, tam je nepochopiteľný príbeh s laboratóriom, ktoré robí nejaké závery. Je to jedna z najlepších vakcín na svete, jedna z najspoľahlivejších a jedna z najviac efektívnych vakcín na svete, „zdôraznil Peskov.

Ruský fond priamych investícií skôr vyhlásil, že kvôli porušením zmluvy zo strany Slovenska požiadal vládu krajiny, aby vrátila dodanú vakcínu Sputnik V. Tá bude použitá v iných krajinách.

Okrem toho, podľa slov ruskej strany, bola v krajine rozpútaná dezinformačnú kampaň proti vakcíne.