Rozhodnutie úradov pobúrilo ľudí. Mladého medveďa zastrelili, bol príliš priateľský - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rozhodnutie úradov pobúrilo ľudí. Mladého medveďa zastrelili, bol príliš priateľský

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ľudská činnosť spôsobila, že zvieratá pomaly ale isto prichádzajú o svoj životný priestor. Na jednej strane sa ich snažíme udržať čo najďalej od svojich domovov, na druhej strane ich však pre pobavenie držíme na reťaziach, kŕmime ich a sme ochotní všetkého, len aby na sociálnej sieti utkvela dokonalá fotografia.

V tomto prípade doplatil na ľudskú bezohľadnosť mladý medveď čierny, alebo medveď baribal. Na nikoho nezaútočil, nikomu neuškodil a napriek tomu bol zastrelený.

Medveď žil v oblasti oregonského parku Scoggings Valley neďaleko jazera Henry Hagg Lake. Turisti prechádzajúci touto oblasťou na medveďa neraz narazili a namiesto toho, aby sa mu vyhli, kŕmili ho zvyškami a fotili sa s ním.

Fotografie sa samozrejme ocitli na sociálnych sieťach a fakt, že na mnohých fotografiách sa nachádza ten istý medveď, vzbudil pozornosť príslušných úradov.

Minulý utorok dostali úradníci dokonca aj dva telefonáty, v ktorých sa ľudia sťažovali, že videli medveďa v oblasti, kde sa dve veľké skupiny ľudí práve chystali plávať na lodičke.

Oregonská polícia preto na Twitteri zverejnila upozornenie, v ktorom žiadala ľudí, aby sa držali od medveďa ďalej a aby sa vyhýbali aj danej oblasti. Mladého medveďa vážiaceho približne 45 kilogramov sa ochranári pokúsili odchytiť a premiestniť do inej oblasti, keď ho však našli, kŕmil sa zvyškami jedla, ktoré po sebe zanechali turisti.

Ukázalo sa, že oblasť bola plná odpadkov a medveď sa ľudí vôbec nebál a nesnažil sa pred nimi utiecť.

Práve vďaka takémuto kŕmeniu sa medveď stal príliš priateľským a úrady sa rozhodli, že pre ľudí predstavuje nebezpečenstvo a bude lepšie ho zastreliť.

Oregonske oddelenie zaoberajúce sa divokými zvieratami vyhlásilo, že keby medveď nebol natoľko krotký, mohli ho jednoducho premiestniť do inej oblasti, v tomto prípade by však hrozilo vysoké riziko, že by sa medveď vždy k ľuďom nakoniec vrátil a ohrozil ich.

Samozrejme, zastrelenie medveďa vyvolalo medzi ľuďmi vlnu pobúrenia, situáciu totiž zapríčinilo správanie človeka, nie zviera.

DailyMail uvádza, že od roku 2000 došlo len k trom prípadom napadnutia človeka medveďom, niekoľko zvierat je však každoročne utratených preto, že sa prestali báť ľudí.

30 medveďov dokonca zabili miestni obyvatelia, ktorým zákon povoľuje na zviera vystreliť, ak vojde na ich pozemok a predstavuje ohrozenie.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *