Rómovia sa chystajú demonštrovať do Bruselu, sú vraj diskriminovaní a žijú ako v stredoveku

Tisíce Rómov z Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Británie, Francúzska, Belgicka a ďalších štátov sa chystá demonštrovať v Bruseli proti chudobe a diskriminácii. Českí spoluorganizátori podujatia o tom v sobotu informovali ČTK.

Demonštranti chcú pred budovou Európskeho parlamentu vyjadriť nesúhlas s rozdeľovaním peňazí z EÚ na boj s chudobou. Tie sa údajne posielajú do jednotlivých štátov, ale končia v súkromných vreckách. Situácia desaťtisícov Rómov, ktorí žijú v biede, sa nijako nemení, tvrdia organizátori demonštrácie.

Rómski aktivisti poukazujú aj na rastúcu radikalizáciu spoločnosti. Navrhujú zriadenie Rómskeho kongresu, do ktorého by boli volení rómski zástupcovia zo všetkých krajín Európskej únie. Rómsky kongres by podliehal priamo Rade Európy. Organizátori sa stretnú s europoslancom Tomášom Zdechovským a odovzdajú mu svoje požiadavky.

Jedného z hlavných organizátorov, vodiča kamiónu a rómskeho blogera Stefana Ponga, prinútila k zorganizovaniu akcie nedávna návšteva východného Slovenska. “Žijú tam tisíce rodín v strašných podmienkach bez vody a plynu, bez odvozu komunálneho odpadu. Deti sa hrajú medzi krysami, chorí nemajú prístup k lekárskej starostlivosti. To je naozaj obraz dvadsiateho prvého storočia v najbohatšej ekonomike sveta? “Pýta sa Pongo, ktorý žije s rodinou v Manchestri. Do Anglicka sa presťahovali pred 15 rokmi z Českej republiky údajne kvôli rasovej diskriminácii.

Zdroj

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *