Spoločnosť

Rómovia sa chystajú demonštrovať do Bruselu, sú vraj diskriminovaní a žijú ako v stredoveku

Tisíce Rómov z Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Británie, Francúzska, Belgicka a ďalších štátov sa chystá demonštrovať v Bruseli proti chudobe a diskriminácii. Českí spoluorganizátori podujatia o tom v sobotu informovali ČTK.

Demonštranti chcú pred budovou Európskeho parlamentu vyjadriť nesúhlas s rozdeľovaním peňazí z EÚ na boj s chudobou. Tie sa údajne posielajú do jednotlivých štátov, ale končia v súkromných vreckách. Situácia desaťtisícov Rómov, ktorí žijú v biede, sa nijako nemení, tvrdia organizátori demonštrácie.

Rómski aktivisti poukazujú aj na rastúcu radikalizáciu spoločnosti. Navrhujú zriadenie Rómskeho kongresu, do ktorého by boli volení rómski zástupcovia zo všetkých krajín Európskej únie. Rómsky kongres by podliehal priamo Rade Európy. Organizátori sa stretnú s europoslancom Tomášom Zdechovským a odovzdajú mu svoje požiadavky.

Jedného z hlavných organizátorov, vodiča kamiónu a rómskeho blogera Stefana Ponga, prinútila k zorganizovaniu akcie nedávna návšteva východného Slovenska. „Žijú tam tisíce rodín v strašných podmienkach bez vody a plynu, bez odvozu komunálneho odpadu. Deti sa hrajú medzi krysami, chorí nemajú prístup k lekárskej starostlivosti. To je naozaj obraz dvadsiateho prvého storočia v najbohatšej ekonomike sveta? „Pýta sa Pongo, ktorý žije s rodinou v Manchestri. Do Anglicka sa presťahovali pred 15 rokmi z Českej republiky údajne kvôli rasovej diskriminácii.

Zdroj

3 Replies to “Rómovia sa chystajú demonštrovať do Bruselu, sú vraj diskriminovaní a žijú ako v stredoveku

  1. a tie výhody OD MAJORITY…soc. dávok, byty zadarmo strava v školách, zadarmo lieky atď…aj proti tomu budete protestovať?

  2. Slováci by ich mali predbehnúť a ísť demonštrovať do Bruselu, že už na nich odmietajú robiť, dať sa nimi okrádať a nechať si znečisťovať krajinu. Z tých najkrajších činžiakov a sídlisk urobili stredovek, pretože im ten stredovek veľmi vyhovuje a nemajú záujem žiť kultivovaným spôsobom a každý deň chodiť do práce. Prečo všetky vlády zakrývajú ich lenivosť, príživničenie, trestnú činnosť, odkladanie detí do detských domovov, ale dopúšťajú, aby pri nich národ trpel a financoval ich živobytie? Zamysleli sa politici nad tým, ako by bolo dobre Slovákom bez Cigánov, keby si zarábali iba pre seba a svoje rodiny a mali čisté mestá a dediny, nemuseli by po nich upratovať a hanbiť sa za nich pred cudzincami či zahraničí? Prečo si Merkelová v roku 2015 nezobrala do Nemecka všetkých Cigánov, ale sem volala imigrantov z Afriky? Aj my máme právo na slobodu a oslobodiť sa od všetkých, ktorí sa na nás finančne priživujú. Lebo pracovať, vzdelávať sa a žiť slušným spôsobom, o to nemajú záujem. Nikdy nebudú pozitívnym prínosom pre štát ani pre spoločnosť, lebo majú rozum len na podlosti. Taká je realita na Slovensku a holá pravda. Teraz nehovorím o Rómoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *