Slovensko

Rómom zhorel dom a obec im pomáha ako vie, im to však nestačí a chcú peniaze

Rómom v obci Gemerská Poloma pri Rožňave zhorel dom. Bývalo tam 41 ľudí, z toho 22 detí prišlo o stredu nad hlavou. Starostka v dedine vyhlásila mimoriadnu situáciu a snaží sa celá obec pomáhať ako vie. Rómom ponúkli aj obecné byty, aj keď nie všetci, ktorí prišli o strechu nad hlavou sú občanmi dediny. Toto však Rómovia odmietli.

Obrovská rodina dostáva od obce aj celodennú stravu, materiálnu pomoc vo forme oblečenia, dreva, hračiek a hygienické potreby. Rómovia prespávajú v miestnej telocvični, kde majú aj sprchy, informuje TV JOJ.

Rómovia sú cez deň na dvore zhoreného domu a večer idú prespať do telocvične. Obec musela zriadiť aj občianske hliadky, pretože rodina sa začala sťažovať, že im v noci zhasínajú svetlo a doniesli si alkohol.

„Zháňali si alkohol, cigarety, keď sme ich upozornili, že v telocvični takéto spôsoby nie sú prípustné jednoducho sa pobrali celá 40 členná rodina a odišli,“ prezradila starostka obce Lillian Bronďošová.

Rodine ponúkli aj nájomné byty, ale to Rómovia odmietli a žiadajú radšej peniaze: „Financie. Hocijaké financie!“ povedala Marcela z rodiny, ktorej zhorela strecha.

Vyčistiť dom po požiari by si ale mali sami. Počas návštevy štábu TV JOJ však žiadnu aktivitu nikto nevyvíjal.

„Požadovali toto od obce, ale samozrejme musia byť oni v prvom rade iniciatívni a urobiť si toto sami,“ povedala starostka obce. „Príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania, ale nie je vylúčená manipulácia s otvoreným ohňom,“ uviedol Martin Kaprál, riaditeľ OR HaZZ RV.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *