Riaditeľ Pfizeru: Proti omikronu budeme potrebovať až štvrtú dávku - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Riaditeľ Pfizeru: Proti omikronu budeme potrebovať až štvrtú dávku

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla v stredu v komentári pre CNBC pripustil, že ľudia budú potrebovať štvrtú dávku vakcíny proti Covid-19 skôr, než sa očakávalo.

Dôvodom je nový výskum spoločnosti, ktorý ukázal, že nový variant omikron môže podkopať dostatočnú generáciu ochranných protilátok po očkovaní.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech v stredu ráno zverejnili výsledky predbežnej úvodnej laboratórnej štúdie, ktorá ukázala, že tretia dávka je účinná v boji proti omikronovému variantu, zatiaľ čo pri predchádzajúcich sériách dvojdávkového očkovania výrazne klesá schopnosť chrániť pred novým kmeňom. Je však pravdepodobné, že dvojdávková séria stále ponúka ochranu pred vážnym ochorením omikron.

Bourla poznamenal, že predbežná štúdia spoločnosti bola založená na výskume syntetickej verzii omikronu, respektíve jeho kópiu, ktorá bola vytvorená v laboratóriu. Teraz je však potrebné získať viac dát z výskumu skutočného vírusu, ktoré by poskytli presnejšie výsledky. Podľa riaditeľa Pfizeru sa nové dáta očakávajú v nasledujúcich dvoch týždňoch.

„Keď uvidíme dáta z reálneho sveta, zistíme, či chráni tretia dávka proti omikronu naozaj dobre a ako dlho. A to druhé, čo by som mal povedať, myslím si, že budeme potrebovať štvrtú dávku,“ povedal Bourla.

Bourla predtým predpokladal, že štvrtá injekcia bude potrebná za 12 mesiacov po tretej dávke. „S omikronom musíme počkať a uvidíme, pretože máme veľmi málo informácií. Možno to budeme potrebovať rýchlejšie,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *