Rakúsky politik namočil test na Covid do Coca-Coly a bol pozitívny (Video) - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rakúsky politik namočil test na Covid do Coca-Coly a bol pozitívny (Video)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Video rakúskeho poslanca, ktorý otestoval priamo v parlamente antigénovým testom nápoj Coca Cola a test ostal pozitívny, sa stalo okamžite na sociálnych sieťach hitom. Odborníci však varujú, že takéto testovanie je neodborné a politik zabudol test pred použitím dať do pufrovacieho roztoku, ktorého účelom je vybalansovať všetky možné rušivé faktory.

Michael Schnedlitz priamo v parlamente otestoval sýtený nápoj Coca-Cola antigénovým testom a výsledok bol, že nápoj “má” koronavírus. Antigénové testy v prípade, že sa preukáže u daného jedinca nákaza koronavírusom, zmení farbu. Rovnako tak sa však test sfarbil potom, čo ho poslanec pred poslancami Národnej rady namočil do pohára s Coca-Colou. “Pán predseda, máme tu problém,” otočil sa triumfálne po teste Schnedlitz na predsedu Národnej rady. “V budove je koronavírus.”

Politik tak tvrdí, že testovanie antigénovými testami je úplne zbytočné a sú to vyhodené milióny eur do vzduchu. Jeho výstup sa okamžite stal hitom sociálnych sietí. Zdieľal ho napríklad nemecký poslanec z ideologicky spriaznenej AFD Stephan Protschka so slovami: “Pozor! Môže to zmeniť váš svetonázor.”

Podľa odborníkov však experiment politika nič nedokazuje. “Všetky momentálne dostupné rýchle antigénové testy musí vykonávať (vyškolený) zdravotnícky personál,” zdôrazňuje nemecký Inštitút Roberta Kocha. Podľa portálu RND.de je politikov pokus dokázať neúčinnosť testov priamo ukážkovým príkladom, prečo by nepovolaní jedinci nemali testy vykonávať.

Rakúsky politik Schnedlitz totiž zabudol test pred použitím dať do pufrovacieho roztoku. “Účelom je vybalansovať všetky možné rušivé faktory, ako je hodnota kyslého pH koly,” vysvetľuje virológ Martin Stürmer.

Coca-Cola s hodnotou pH 2,5 je veľmi kyslá a ľahko by zničila protilátky, obsiahnuté v antigénovom teste, čím by spôsobila jeho sfarbenie. “Akýkoľvek tehotenský test by bol pozitívny,” reagovala na politikov pokus spoločnosť Dialab, ktorá test vyrába. Schnedlitza vyzvala, “nech sa pred zverejnením trápnych vyhlásení radšej zaoberá trochu chémiou”.