Zo sveta

Rakúsko povstane megademonštráciou proti „zdravotnej diktatúre“. Polícia ani armáda sa oficiálne k demonštrantom nepridajú

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Polícia a údajne aj armáda odmietajú v mene „slobody a ľudskej dôstojnosti“ kontrolovať zdravotné preukazy. Pripojiť sa majú k veľkej demonštrácii proti povinnému lockdownu neočkovaných, ktorá sa uskutoční 20. novembra 2021 vo Viedni. Takéto tvrdenia majú opoziční poslanci v Rakúsku, niektoré médiá a Zväz ozbrojených síl. Či sa tak naozaj stane a na protestoch sa pridajú aj policajti či armáda, sa uvidí až v sobotu 20 novembra.

Demokraticky organizovaný zväz pracujúcich síl 14. novembra napísal vo verejnom liste viacero stanovísk, ktoré teoreticky môžu otriasť schopnosťou rakúskej vlády vynucovať si jednotlivé prijaté opatrenia: “Povinnosť uvaliť kontrolu podľa pokynov ministra vnútra policajný zväz odmieta,“ píše sa v liste podľa informácií server infodujour.fr.

Demokraticky organizovaný zväz pracujúcich sa chystá zúčastniť týchto sobotných protestov vo Viedni. “Zväz ozbrojených síl oznámil, že sa budúcu sobotu zúčastní na veľkom proteste vo Viedni,”.

V ďalšom stanovisku pomenovali dva hlavné dôvody, prečo sa minimálne vedenie zväzu rozhodlo podporiť protesty. Vyzerá to tak, že zástupcovia rakúskych mužov zákona a armády odmietajú kontrolovať covid passy a nesúhlasia ani s lockdownom pre neočkovaných: „Polícia a armáda odmietajú vykonávať kontroly hygienického preukazu. Pripoja sa k veľkému protestu proti povinnému lockdownu neočkovaných 20. novembra vo Viedni.“

Všetko sa však uvidí až v sobotu na demonštrácii. Policajti v Rakúsku totiž momentálne kontrolujú očkovacie preukazy v prevádzkach a tak nemožno hovoriť o tom, že by sa na teraz búrili. Niektorí Rakúšania v diskusiách tvrdia, že polícia či armáda sa na protest pridá, ale len v malých počtoch a anonymne.

Predseda sociálnodemokratických odborov (FSG) a policajných odborov Hermann Greylinger podľa týždenníka Wochenblick v rozhovore nenechal nikoho na pochybách, že polícia sa necíti byť schopná tieto kontroly vykonávať.

Aktualizácia (20.11.2021)

Agentúra AFP Fakty však uvádza, že rakúska armáda ani polícia oficiálne nepodporujú tieto protesty. Potvrdil to aj oficiálny hovorca rakúskej armády.

Oficiálny hovorca rakúskej armády na Twitteri vysvetlil, že tvrdenia o podpore protestu zo strany armády sú zavádzajúce. „Nepodporujeme, nevyzývame ani sa nezúčastňujeme na žiadnych demonštráciách. Vojaci v uniformách sa na nich nesmú zúčastňovať.“, uvádza agentúra AFP Fakty.

Podobné vyhlásenia dala aj rakúska polícia.

„Takéto tvrdenia sú nepravdivé, pre AFP to potvrdila rakúska polícia aj armáda. Policajti a vojaci sa môžu zúčastniť na proteste vo svojom voľnom čase, ale majú zakázané nosiť uniformy. Armáda ani vojsko protest oficiálne nepodporili. “ píše sa tiež v článku preverovateľov faktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *