Rád sa hral s bábikami a nosil sukne. Tak mu rodičia nechali štvorročnému zmeniť pohlavie oficiálne - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rád sa hral s bábikami a nosil sukne. Tak mu rodičia nechali štvorročnému zmeniť pohlavie oficiálne

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Malý Waylon z amerického Connecticutu sa už od raného detstva správal inak ako jeho starší brat – odmietal akékoľvek jeho hračky, vyžadoval naopak veci, s ktorými sa zvyčajne hrajú skôr dievčatá. Rodičia mu jeho želanie splnili. Chlapec tak dostával vytúžené bábiky, dievčenské topánky či šaty. Teraz ale pristúpili k značne kontroverznému kroku – pohlavie svojho dieťaťa nechali v jeho len štyroch rokoch zmeniť aj úradne. Z Waylon sa tak stala dievčinka Willow.

Rodičia sa s významnou životnou zmenou pochválili na sociálnych sieťach. Po vlne kritiky však otec aj matka svoje twitterové účty uzamkli. Matka, sama psychologička špecializujúca sa okrem iného na problematiku LGBT osôb či porúch identity, podľa svojich slov vnímala chlapcovu odlišnosť odmalička. To, že by jej syn mohol byť v skutočnosti dcéra, ju ale nenapadlo. “Myslela som, že môj syn bude asi gay alebo bisexuál,” napísala Misty Ginicolová na svojom blogu, kde sa s príbehom svojho dieťaťa zverila pred pol rokom. “Povedala som si však, že nebudem robiť akékoľvek predčasné závery, a počkám, čo nám povie sám,” napísala.

Názor rodičia zmenili potom, čo odpor ich syna k bežným chlapčenským aktivitám začal ovplyvňovať každodenný život. Waylon takmer odmietal chodiť do školy v chlapčenskom oblečení – namiesto toho požadoval všetky veci v ružovej farbe, sukne či šaty. Matka sa na základe toho rozhodla kontaktovať svojho známeho lekára, ktorý sa na obdobné poruchy špecializuje. Podľa jeho posudku Waylon skutočne trpí tzv. rodovou identitou, teda nesúladom pohlavnej identity a fyziologického pohlavia.

Kritika na sociálnych sieťach

Časť ľudí vyjadrila rodine podporu, podľa mnohých sú však podobné praktiky prinajmenšom kontroverzné. “Váš syn má rád hračky, ktoré sú na základe rodových stereotypov vhodné pre dievčatá. A vy z toho usúdite, že sa narodil v zlom tele a je v skutočnosti dievčaťom? Štvorročné dieťa, ktoré sotva vie čítať? “Pýta sa jedna z užívateliek twitteri otca dieťaťa.

Ďalšie rodinu vinia dokonca z týrania. “To je jasné týranie detí. Štvorročné dieťa nemá tušenie o tom, čo sa deje. Moje dieťa od 4 do 6 rokov tvrdilo, že je Batman, “spochybňuje ďalší z užívateliek rozhodnutia rodičov urobiť úradnú zmenu v tak nízkom veku.

K zmenám v takto nízkom veku sú skeptickí aj mnohí odborníci. Kompletnú chirurgickú zmenu pohlavia USA povoľujú, rovnako ako väčšina ostatných krajín, až po dosiahnutí 18 rokov. Už počas puberty alebo pred jej začiatkom je však možné podstúpiť časť premeny, napr. hormonálnu liečbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *