Zo sveta

Putin zle skončí, až namierime rakety na Moskvu, uviedol poradca ukrajinského prezidenta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Za súčasnú aktívnu spoluprácu medzi Ukrajinou a NATO, ktorej sa Rusko celé roky obávalo, môže samotný Kremeľ, uviedol Oleksij Arestovič na TV kanáli Dom.

Zároveň poznamenal, že hoci neexistuje žiadny formálny vstup Ukrajiny do NATO, Severoatlantická aliancia je prítomná na území Ukrajiny.

„Vojaci NATO sú na území Ukrajiny v rámci výcvikových misií. Vedieme spoločné cvičenia. Len na tento rok je ich plánovaných 25. A NATO je na území Ukrajiny dlhodobo prítomné, „povedal Oleksij Arestovič, poradca šéfa kancelárie prezidenta Želenského a hovorca kyjevskej delegácie TCG (tripartitná kontaktná skupina).

„Vnútri Ukrajiny prebiehala dlhá diskusia – máme vstúpiť do NATO alebo nie, s prihliadnutím k faktu, že do roku 2014 neexistovala žiadna vojenská hrozba. Kremeľ svojimi krokmi túto diskusiu urýchlil a umožnil tak samotný prístup NATO k hraniciam Ruska, ktorého sa tak bojí. Teraz je na Ukrajine veľa „zlých z NATO“, „povedal hovorca ukrajinskej delegácie v TCG.

„Kremeľ ale stále nechápe to najdôležitejšie. Akonáhle Ukrajina vstúpi do NATO, každý ukrajinský vojak sa stane vojakom NATO. A to bude úplne iný príbeh, „dodal.

Pre Ruskú federáciu je preto najlepším východiskom súhlasiť s mierovým riešením situácie, stiahnuť svoje jednotky z Donbasu a Krymu a zaplatiť Ukrajine reparácie za dobu okupácie.

„A to bude základ pre obnovenie normálnych vzťahov. A možno bude možné vážne diskutovať o problémoch ohrozenie jej bezpečnosti, ktoré Ruská federácia vidí v možnom vstupe Ukrajiny do NATO. Potom môžeme hovoriť spolu ako normálne krajiny. Teraz nemôžeme hovoriť ako normálne krajiny, pretože sme vojenskí protivníci. A bolo to Rusko, ktoré spôsobilo takú situáciu, „zdôraznil Arestovič.

Pokiaľ ide o vyjadrené obavy ruského prezidenta Vladimira Putina, že na Ukrajine budú vybudované základne NATO pod rúškom výcvikových stredísk a rakety budú odoslané do Moskvy, Arestovič odpovedal:

„Putin hru dohrá tak ďaleko až ukrajinské rakety budú v blízkej dohľadnej dobe namierené na Moskvu z jedného prostého dôvodu, že pracujeme na raketovom programe. A naše rakety operačno-taktickej úrovne budú schopné zasiahnuť Moskvu. To je paritná odpoveď na akcie Ruska. Keby k tejto agresii nedošlo, ukrajinské rakety by nikdy neboli namierené na žiadnu Moskvu. „

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *