Putin: "Vojna proti Iránu bude katastrofa, na dialóg s Trumpom som pripravený" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Putin: “Vojna proti Iránu bude katastrofa, na dialóg s Trumpom som pripravený”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladmír Putin na priamej linke vyhlásil, že vojna Spojených štátov s Iránom bude znamenať katastrofu.

Ruský prezident ďalej uviedol, že má veľké množstvo tém, o ktorých by s Trumpom chcel hovoriť, obzvlášť v oblasti kontroly zbrojenia a ekonomických vzťahov. Avšak začiatok americkej prezidentskej kampane dialóg komplikuje.

Putin okomentoval situáciu okolo Iránu po útokoch na tankery v Ománskom zálive, z ktorého Washington obvinil Teherán. Podľa ruského prezidenta sa Spojené štáty netaja tým, že uvažujú aj o vojenskom zásahu. Myslí si však, že vojna s Iránom bude katastrofa.

Zdôraznil, že Irán plní všetky svoje záväzky v rámci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, a preto nie sú sankcie proti Teheránu opodstatnené.

Ďalej spomenul aj otázku riešenia sýrskej krízy. Podľa neho je nutné vyriešiť otázku vytvorenia ústavného výboru v Sýrii, čo vyžaduje spoluprácu ako s USA, tak aj s Tureckom.

“Rusko ale nekšeftuje so svojimi záujmami a spojencami,” dodala ruská hlava štátu.

Putin reagoval na správy amerického denníka The New York Times, ktorý písal, že Spojené štáty začali ofenzívne operácie proti ruskej kritickej infraštruktúre.

Ruský prezident pripomenul, že Moskva ponúkala Washingtonu spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Spojené štáty ale nereagovali.

Putin reagoval aj na vývoj nových ruských zbraní. Uviedol, že ak krajina chce mier, musí sa pripravovať na vojnu. Avšak povedal, že Rusko je jedinou veľkou krajinou, ktorá znižuje výdavky na obranu. V roku 2020 to bude 2,87% HDP a v nasledujúcom roku to bude 2,8% HDP.

Zdôraznil ale, že žiadna krajina nemá také zbrane, ako má Rusko. Napriek znižovaniu výdavkov tak Rusko o dva kroky predbehlo ostatné krajiny, uviedol Putin.

Putin sa zmienil aj o novom ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom. Toho ruský líder označil za talentovaného komika, ale podotkol, že situácia na Ukrajine zďaleka nie je komická, ale skôr tragická.

Ruský prezident ďalej uviedol, že v minulosti videl niekoľko vystúpení Volodymyra Želenského. Podľa neho je to talentovaný herec a jeho vystúpenia boli veľmi zábavné. Úloha prezidenta je podľa neho ale úplne iná. To, čo sa teraz deje na Donbase, je veľmi vážne a situácia nie je vôbec komická, poznamenal Putin.

Podľa Putina ukrajinská armáda zintenzívnila ostreľovanie Donbasu a zosilnela aj ekonomická blokáda.

V Paríži po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa konalo 17. júna, Zelenský uviedol, že s povstalcami z Donbasu vyjednávania viesť nebude. Podľa Putina je to však zlý prístup.

Každoročná priama linka s Vladimírom Putinom sa koná od roku 2001. Putin považuje tento formát za vhodný spôsob, ako sa dotknúť problémov, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Vlani call centrum prijalo vyše 2,5 milióna otázok. Putin dokázal odpovedať len na 79 z nich. Ľudia sa pýtajú na rôzne témy od problémov v ruskej ekonomike a sociálnej sfére cez postavenie Ruska na medzinárodnej scéne, až po osobné otázky. Pýtali sa ho napríklad, či verí v Boha a či sa necíti osamotene na politickom Olympe.

Ak sa Vám páči tento článok, ktorý slovenské médiá hlavného prúdu nepublikujú, zdieľajte ho a podporte tak Magazín 1. Ďakujeme.

Zdroj: snews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *