Putin si myslí, že krajiny východnej Európy opustia EÚ do roku 2028 - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Putin si myslí, že krajiny východnej Európy opustia EÚ do roku 2028

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu na plenárnom zasadnutí ruského investičného fóra v Moskve odpovedal na otázky novinárov. Venoval sa napríklad možnosti skrátenia trvania protiruských sankcií a okomentoval aj ďalšie perspektívy NATO.

Keď prišla reč na sankcie, konkrétne na možnosti ich zrušenia, ruský líder uviedol, že by sa na otázku mali novinári pýtať skôr americkej administratívy. “My proti sebe sankcie neukladáme. Urobil to Kongres USA. Opýtajte sa ich, “zdôraznil ruský prezident.

Následne Putin upozornil na skutočnosť, že obmedzujúce opatrenia Washingtonu donútili Rusko, aby sa detailne zameralo na nahradenie dovozu v odvetviach, ktoré chtiac-nechtiac súvisia s bezpečnosťou krajiny.

“Ide o širokú škálu priemyselných odvetví: ide o medicínu, poľnohospodárstvo, obrannú a priemyselnú sféru. A celkovo sme dosiahli dôležitých pozitívnych výsledkov. (…) Chcem poďakovať všetkým kolegom aj neznámym ľuďom, ktorí pracujú na svojom mieste – bol urobený veľký krok v posilnení našej ekonomickej a technologickej suverenity. V tomto zmysle boli obmedzenia výhodné, “vysvetlil prezident.

Ruský líder poukázal ale aj na to, že sankcie majú svoje nevýhody, ale podotkol, že zasiahli všetkých, Európu a najmä aj Spojené štáty.

“(Tieto nevýhody) možno vyčísliť v miliardách dolárov. Pokiaľ ide o Európu, straty činia 50 miliárd. U nás je to menej. Obmedzenia uložené administratívou USA ale majú efekt bumerangu. Zaviedli ich, zakázali svojim spoločnostiam prácu na šelfe. Prečo? Spoločnosti investovali určité finančné prostriedky do konkrétneho projektu a boli nútené sa z projektov stiahnuť so stratami. A koho potrestali? Seba samých. Vrazili si nôž do chrbta, “uzavrel vec Putin.

Prezident RF si ďalej myslí, že by štáty východnej Európy mohli za niekoľko rokov začať uvažovať o odchode z Európskej únie. Uviedol, že by k tomu mohlo dôjsť okolo roku 2028, teda až sa z terajších príjemcov peňazí z únijnej pokladnice niektorí z nich stanú platiteľmi.

“Niekde na začiatku roka 2028 niektoré krajiny východnej Európy dosiahnu takú úroveň ekonomického rozvoja, že prestanú byť príjemcami grantov a najrôznejších pomoci z európskeho rozpočtu a budú musieť platiť tak, ako to robí Veľká Británia,” myslí si prezident.

Dodal, že si nie je istý tým, či ich nenapadne to isté, čo dnes napadlo Veľkú Britániu. Narážal tak na brexit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *