Zo sveta

Putin ponúkol, aby bola vakcína proti koronavírusu poskytnutá zamestnancom OSN

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladimir Putin ponúkol, že poskytne bezplatne zamestnancom OSN vakcínu proti koronavírusu s názvom Sputnik V. Uviedol to počas prejavu na 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Podľa jeho slov Moskva dostala zodpovedajúcu výzvu od pracovníkov organizácie a nebude sa k nej správať ľahostajne. Prezident poznamenal, že počas pandémie si mnohé krajiny navzájom pomáhali.

„Existovali však aj prípady, keď sa ukázal nedostatok humanizmu, láskavosti vo vzťahoch na medzištátnej, oficiálnej úrovni. Veríme, že autorita OSN by mohla napomôcť k posilneniu a zvýšeniu úlohy humanitárnej, ľudské prvky v mnohostranných a dvojstranných vzťahoch, „uviedol.

Ďalej prezident uviedol, že vakcína proti koronavírusu by mala byť v dohľadnej budúcnosti k dispozícii na celom svete.

„Sme pripravení deliť sa o naše skúsenosti a pokračovať v spolupráci so všetkými krajinami a medzinárodnými štruktúrami. Týka sa to tiež dodávok ruskej vakcíny, ktorá preukázala svoju spoľahlivosť, bezpečnosť a účinnosť, do iných krajín, „povedal.

Konštatoval, že Rusko je presvedčené, že teraz je potrebné využiť všetkých kapacít globálneho farmaceutického priemyslu, aby sa v dohľadnej budúcnosti zabezpečil voľný prístup k vakcíne pre obyvateľov všetkých štátov.

Putin tiež konštatoval, že pandémia koronavírusu priamo zasiahla milióny ľudí, stala sa v podstate novou výzvou. „Všetci čelíme v podstate novej výzve – pandémii koronavírusu. Choroba zasiahla priamo milióny ľudí, vyžiadala si to najcennejšie – stovky tisíc ľudských životov, „uviedol.

Podľa jeho mienky nie je stále možné posúdiť rozsah šoku spôsobeného koronavírusom. Dodal, že obnovenie globálnej ekonomiky bude ešte dlho trvať a budú potrebné nové neštandardné riešenia.

„Experti musia ešte plnohodnotne posúdiť rozsah sociálno-ekonomického šoku spojeného s pandémiou a všetky jeho dôsledky. Už teraz je však vidieť, že obnoviť svetovú ekonomiku potrvá ešte veľmi, veľmi dlho, „uviedol.

Spomenul tiež nutnosť nových neštandardných riešení. Zdôraznil, že skôr testované protikrízové ​​opatrenia nemusia už fungovať. „Budú potrebné nové neštandardné riešenia. Môžeme ich vypracovať len spoločne. A to je hlavná úloha ako pre OSN, tak aj pre štáty G20, rovnako tak i pre ďalšie popredné organizácie a integračné združenia, ktoré kvôli pandémii tiež neprežívajú tie najlepšie časy a potrebujú zásadne nové obzory a mierky vývoja, „dodal.

Rusko je podľa slov prezidenta úplne otvorené k spolupráci v boji proti koronavírusu. V súvislosti s tým navrhuje usporiadať online konferenciu o vakcínach za účasti tých štátov, ktoré majú záujem o kooperáciu pri vytváraní vakcín proti koronavírusu.

„Sme absolútne otvorení a pripravení na partnerstvo. V tomto ohľade sa ujmeme iniciatívy na usporiadanie online konferencie na vysokej úrovni v blízkej budúcnosti, a to za účasti štátov, ktoré majú záujem o kooperáciu pri vývoji vakcín proti koronavírusu, „konštatoval.

Pripomeňme, že v auguste Rusko ako prvá krajina sveta zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19. Prípravok bol vyvinutý v Ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja spolu s Ruským fondom priamych investícií. Vakcína dostala označenie Sputnik V a jej výroba už začala.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme