Putin označil Slovensko za významného partnera. Pellegrini ho pozval na Slovensko

Slovenský premiér Peter Pellegrini pozval prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, aby sa zúčastnil podujatí venovaných 75. výročiu Slovenského národného povstania. Informujú o tom ruské médiá.

Počas svojej návštevy v Petrohrade slovenský premiér pripomenul, že v auguste tohto roku bude SR oslavovať 75. výročie Slovenského národného povstania.

„Boli by sme veľmi radi, keby sme privítali zástupca Ruskej federácie na najvyššej úrovni v našej krajine, pre nás by to bola veľká česť a chceli by sme, aby ste sa zúčastnil týchto osláv,“ povedal Pellegrini.

Tiež na stretnutí s ruským prezidentom premiér SR vyhlásil, že Slovensko neprepisuje históriu a nespochybňuje úlohu Červenej armády pri oslobodení územie krajiny od nacizmu.

„Tiež si pamätáme na spoločný boj proti fašizmu. Slovensko neprepisuje históriu, rešpektujeme a nespochybňujeme úlohu Červenej armády pri oslobodení území našej krajiny na konci 2. svetovej vojny a rešpektujeme hrdinstvo a obete, ktoré (pozn. Sovietski vojaci) priniesli, „povedal Pellegrini.

Vladimir Putin poznamenal, že Rusko označuje Slovensko za jedného z významných hospodárskych partnerov.

„Rád by som poznamenal, že sa medzi našimi krajinami vyvinuli tradične dôveryhodné a priateľské vzťahy, čo sa odráža na ekonomických väzbách. Vašu krajinu považujeme za jedného z našich významných partnerov v oblasti hospodárskej interakcie, „povedal Putin.

Poznamenal, že v prvom štvrťroku 2019 vzrástol obrat medzi krajinami o takmer 25%.

„Sme veľmi potešení, že vás vidíme a máme možnosť prerokovať celý rad našich bilaterálnych vzťahov,“ dodal ruský prezident.

Pellegrini prišiel do Ruska na pozvanie svojho ruského kolegu Dmitrija Medvedeva. V prvý deň návštevy slovenský premiér prehovoril o dôležitosti udržiavanie dobrých vzťahov s Ruskom.

„Slovensko chce mať s Ruskou federáciou naďalej priateľské vzťahy, ktoré sú postavené na báze dôvery a pragmatickej spolupráce – ako sa patrí na moderné krajiny v 21. storočí,“ povedal predtým Pellegrini na spoločnej tlačovej konferencii s Medvedevom.

Zdroj: Sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *