Zo sveta

Putin označil rozmiestnenie amerických rakiet v Európe za hrozbu a chystá odpoveď

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladimír Putin počas pondelkového stretnutia s predstaviteľmi ruskej armády v Soči vyhlásil, že rozmiestnenie amerických rakiet v Európe predstavuje hrozbu pre Rusko.

„Všetkým sú známe plány Spojených štátov amerických ohľadom rozmiestnenia rakiet stredného doletu v Európe. To pre nás predstavuje veľké nebezpečenstvo a hrozbu,“ povedal Putin počas stretnutia s predstaviteľmi ministerstva obrany.

Putin tiež poznamenal, že Rusko bude „primerane reagovať“ na pokusy cudzích krajín prelomiť strategickú paritu.

„Všetci sme si dobre vedomí toho, že niektorí naši zahraniční partneri sa neprestávajú usilovať o narušenie parity, a to aj prostredníctvom rozmiestnenia globálnej protiraketovej obrany v bezprostrednej blízkosti našich hraníc. Týchto hrozieb pre bezpečnosť Ruska si nemôžeme nevšimnúť a budeme reagovať zodpovedajúcim spôsobom,“ povedal Putin.

Modernizované ruské systémy protivzdušnej obrany budú podľa ruského prezidenta schopné detekovať a zničiť hypersonické a balistické rakety všetkých typov.

„V rámci štátneho zbrojného programu za posledné štyri roky bolo dodaných 25 protivzdušných raketových systémov S-400 a vyše 70 moderných stíhačiek. Bolo modernizovaných viac ako 20 systémov S-300 a 90 lietadiel,“ poznamenal ruský líder.

Rusko však podľa neho aj naďalej potrebuje zlepšovať systémy vzdušnej obrany.

„To priamo súvisí s vývojom v popredných krajinách veľmi perspektívnych útokov, ktoré majú vysoké rýchlostné charakteristiky. Vyžaduje si to spoločné vojensko-politické prostredie, vrátane rastúcej intenzity letov NATO v blízkosti ruských hraníc, ako aj výskyt lodí aliancie s riadenými raketovými zbraňami vo vodách Baltského a Čierneho mora,“ zdôraznil Putin.

Dodal, že ruská armáda čoskoro dostane prvý sériovo vyrábaný raketový systém S-500.

„V nasledujúcich rokoch bude vojakom dodaných viac ako 200 lietadiel a 26 protilietadlových raketových systémov S-350 aj S-400, rovnako ako aj prvý vyrobený model najnovšieho raketového systému S-500,“ oznámil Putin.

Počas stretnutia vrchný veliteľ Ruska hovoril aj o kľúčových prioritách týkajúcich sa modernizácie ruského námorníctva.

„Ďalšou mimoriadne dôležitou úlohou je vybaviť ruské námorníctvo novou modernou technikou a zbraňami. Za posledné 4 roky dostalo námorníctvo celkom 49 nových lodí a bojových člnov, 9 pobrežných raketových systémov a 10 lietadiel,“ uzavrel vec Putin.

One Reply to “Putin označil rozmiestnenie amerických rakiet v Európe za hrozbu a chystá odpoveď”

  1. Rusi by mali obnoviť základňu na KUBE, a všetky plány na rozmiestnenie rakiet stredného doletu v Európe pohasnú ako svieca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *