Putin odkázal provokatérom Ruska, že budú ľutovať, ako nikdy predtým (Celý prejav tu) - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Putin odkázal provokatérom Ruska, že budú ľutovať, ako nikdy predtým (Celý prejav tu)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v stredu 21. apríla s každoročným posolstvom Federálnemu zhromaždeniu. Pozorovatelia boli vopred presvedčení, že sa bude jednať o jeden z jeho najdôležitejších prejavov.

Počas minulého posolstva obom komorám ruského parlamentu Putin ohlásil zásadné zmeny v ústave, ktoré boli neskôr schválené na referende. Za posledný rok ale svet prešiel zásadnými zmenami, ktoré pravdepodobne budú v posolstve odrazené. Tohtoročný prejav ruského prezidenta pozorovatelia preto označili za posolstvo “novej doby”.

Témy, o ktorých hovorí prezident počas posolstva, Kremeľ nikdy vopred neohlasuje. Hovorca hlavy štátu Dmitrij Peskov však novinárom povedal, že posolstvo bude “postcovidové”.
Putin vystúpi v Centrálnom výstavnom sály manéži v centre Moskvy neďaleko Kremľa. Akcia sprevádzajú prísne protiepidemické opatrenia. Publikum, ktoré bude prítomné, muselo absolvovať tri testy na koronavírus: 16., 19. a 20. apríla. V tlačovom stredisku je prítomných približne 450 novinárov.

Dnes Putin prevažne hovoril o domácej politike. Sústredil sa na demografické problémy, rozvoj infraštruktúry a regiónov. Rusko by podľa neho malo byť medzi vedúcimi krajinami v oblasti zdravotníctva a vývoja liekov a vakcín. Vyzval obyvateľov na očkovanie proti koronavírusu.
V otázke medzinárodnej agendy zmienil pokus o štátny prevrat, ktorý je podľa Putina neprípustný. Zároveň obvinil západné krajiny z provokácií voči Rusku a falošnému obviňovaniu. Tým pravdepodobne reagoval na kauzu Vrbětic, hoci priamo Českú republiku nezmienil. Autori týchto provokácií budú podľa neho ľutovať tak, “ako nikdy predtým”.