Zo sveta

Putin dokázal jedinou vetou prudko znížiť ceny plynu v Európe

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský prezident Vladimír Putin dokázal jedinou vetou ovplyvniť zníženie cien plynu v Európe. Informuje o tom nemecký denník Die Welt.

Putin predtým Gazpromu nariadil, aby začal plánovitú prácu na zvyšovaní objemu paliva v európskych podzemných zásobníkoch. Šéf spoločnosti Alexej Miller uistil, že koncern to urobí, po čom ruský prezident nariadil, aby ho o priebehu tejto práce informovali.

„Táto skoro náhodná poznámka Vladimíra Putina umožnila, aby si európsky plynový trh vydýchol s úľavou,“ uvádza sa v článku.

Autor článku poznamenal, že po Putinových slovách sa znížili ceny futures na zemný plyn v Holandsku o 15 percent.

„Energetická kríza v Európe ukázala, že Rusko nesporne dominuje na trhu… Zatiaľ nie je jasné, koľko plynu navyše dodá ruská spoločnosť, alebo ide o objemy dodávok, ktoré už boli sľúbené skôr. Trhy však na to zareagovali okamžite,“ píše denník.

Ceny energetických nosičov v Európe sa prudko zvýšili v posledných mesiacoch. Začiatkom augusta predstavovala zúčtovacia cena plynového futures podľa indexu holandského TTF okolo 515 dolárov za tisíc kubíkov, a do konca septembra sa zvýšila dvojnásobne. Ceny plynu sa začali znižovať po tom, ako bolo 6. októbra dosiahnuté historické maximum – 1937 dolárov.

Odborníci sa domnievajú, že zdraženie suroviny bolo spojené s nízkou úrovňou naplnenia európskych plynojemov, a tiež s veľkým dopytom po LNG v Ázii. Vladimír Putin podotkol, že nedostatok plynu sa stal výsledkom ekonomickej politiky Európskej komisie. Okrem toho z USA a Blízkeho východu bolo dodaných o osem miliárd kubíkov plynu menej, zatiaľ čo Gazprom zvýšil export o 11 miliárd kubíkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *