Putin dal nariadenia, ktoré zakazuje cudzincom vlastniť pôdu na Kryme - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Putin dal nariadenia, ktoré zakazuje cudzincom vlastniť pôdu na Kryme

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kyjev považuje za “právne neplatné” nariadenia ruského prezidenta Vladimira Putina zakazujúce cudzincom vlastniť pôdu na Kryme. V rozhovore pre RBC-Ukrajina to vyhlásil tlačový hovorca Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Oleg Nikolenko.

Podľa hovorcu zahraničnopolitického úradu Kyjev plánuje obnoviť práva “oprávnených vlastníkov” na pozemky po “návrate” územie polostrova.

Nikolenko okrem iného v rozhovore tiež vysvetlil, že ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí je presvedčené, že nariadenia ruského lídra nebude mať pre Kyjev žiadne dôsledky v právnej oblasti.

Pripomeňme, že Vladimir Putin nedávno podpísal nariadenia zakazujúce cudzím občanom vlastniť pôdu na väčšine územia Krymu. Obmedzenie sa týka 19 z 25 obcí Republiky Krym a 12 obcí Sevastopolu.

Vedúci pracovnej skupiny pre medzinárodne-právne otázky pri stálom zastúpení Krymu za prezidenta Ruska Alexander Molochov v rozhovore pre agentúru RIA Novosti vysvetlil, že sa takéto rozhodnutia v mnohých krajinách prijímajú ako bežná prax.

“Preto si trúfam uistiť, že nie je dôvod na paniku,” zdôraznil Molochov.

Dotyčný následne dodal, že teraz fyzické a právnické osoby z iných krajín nebudú môcť kupovať pozemky na územiach uvedených v danom nariadení.

“Rekvizície alebo konfiškácia existujúcich nehnuteľností na pozemkoch zahraničných vlastníkov v najbližšej dobe nehrozí,” pokračoval.

Avšak, aj tento majetok bude musieť čeliť istým obmedzeniam, a síce, že cudzinci nebudú mať právo dediť pozemky alebo ich získať v manželskom vlastníctve.