Zo sveta

Pustite nás do Európy, chceme žiť dôstojne! Na Kanárskych ostrovoch pochodovalo 1200 migrantov

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Máme toho dosť, odkazujú migranti, ktorých španielska vláda zadržiava na Kanárskych ostrovoch. Kým na Gran Canarii došlo v posledných týždňoch k hromadnej hladovke a mnohých prípadom sebapoškodzovania, utečenci z Tenerife sa zmobilizovali a vyrazili do akcie. Pochodu v meste San Cristóbal de La Laguna sa podľa agentúry DPA zúčastnilo 1200 jedincov, ktorí sa s transparentmi ako „Nikto nie je ilegálny“ či „Chceme žiť dôstojne“ dožadovali otvorenia brán do Európy.

Situácia na Kanárskych ostrovoch začína byť veľmi vyostrená. Platí to predovšetkým pre ostrov Gran Canaria, kde v posledných mesiacoch došlo k sérii incidentov medzi miestnymi a migrantmi. Minulý týždeň policajti zatkli štyroch mužov zo severnej Afriky za hromadné znásilnenie ženy z Írska.

Do smiechu ale nie je ani obyvateľom najväčšieho ostrova Tenerife, kde sa tiež nachádza niekoľko utečeneckých táborov.

Hoci na Kanároch platí koronavírusové opatrenia a ľudia sa modlia, aby sa pandémiu podarilo odraziť pred letnou sezónou, ktorá je pre tamojšiu ekonomiku kľúčová, cez víkend došlo k obrej demonštrácii migrantov.

Podľa agentúry DPA sa ich v meste San Cristóbal de La Laguna zišlo asi 1200, aby spoločne pochodovali a demonštrovali nielen za lepšie životné podmienky v táboroch, ale predovšetkým za to, aby ich španielska vláda pustila na pevninu a prípadne aj ďalej do Európy.

Migranti a ich podporovatelia skandovali heslá ako „Sloboda“ a tiež si priniesli transparenty, na ktorých stálo napríklad „Nikto nie je ilegálny,“ „Otvorte nám dvere, prosím“ či trebárs „Žiadame medzinárodnú dohodu“.

Účastníci na sebe mali rúška, napriek tomu sa mnohým miestnym vôbec nepáči, že k podobnej udalosti došlo. Niet pochýb o tom, že napätie opäť o niečo vzrastie.

Tým skôr, že španielske médiá informujú o ďalšej stovke utečencov, ktorí sa na Kanárskych ostrovoch vylodili cez víkend.

zdroj: expres.cz