Slovensko

Protestujúci napísali na Mikasa, že je fašista a hodinu pískali pred jeho úradom

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Štvrtok na obed sa konal pred Úradom verejného zdravotníctva protest proti hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi a jeho vyhláškam. Na demonštráciu prišli zhruba stovka ľudí, no cieľom nebol počet účastníkov, keďže akcia vznikla spontánne, ale vyjadriť nesúhlas s vyhláškami.

Protestujúci niekoľko minút neustále pískali píšťaľkami a označili Mikasa za fašistu. Demonštranti doniesli Mikasovu podobizeň vytlačenú na kartóne s nápisom, že je fašista. Na akcii sa objavili aj poslanci ĽSNS Marek Kotleba a Rastislav Schlosár.

Mikasové vyhlášky napadol na začiatku roka 2021 aj Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Podľa Žilinku mali dve vyhlášky porušovať zákon.

Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Porušenie videl aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.