Prokurátor je dojatý, že otec dieťaťa Kotleba má ísť za mreže: "Je to prejav surovosti" - MAGAZÍN 1
Komentáre Slovensko

Prokurátor je dojatý, že otec dieťaťa Kotleba má ísť za mreže: “Je to prejav surovosti”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Aj poslanec strany Smer Ľuboš Blaha sa vyjadril k rozsudku Mariana Kotlebu, ktorého Ružena Sabová posiela na 4 roky a 4 mesiace do väzenia za darovanie šekov v hodnote 1488€ chudobným rodinám.

Blaha upozorňuje na to, ako ľuďom vysvetlíme, že človek má ísť do väzenia za čísla a Daniel Lipšic, ktorý na prechode usmrtil človeka je na slobode s podmienkou.

“Keby niekoho zavreli za to, že vyzýva k rasovým vraždám, nikto by ani nemukol. Keby niekoho zavreli za to, že verejne propaguje Hitlerove zločiny, tak by nikto ani nemukol. Keby Kotlebu stíhali za jeho výroky, že SNP bol len boľševický puč, tak aj to je zjavne o niečom inom. Ale číslo?” pýta sa Blaha.

Blaha upozorňuje aj na to, že sudkyňa dala Kotlebovi trest 4 roky a 4 mesiace čo môže symbolizovať skratku nacistov 44 a teda SS.

Poslanca zaráža aj reakcia špecializovaného prokurátora Tomáša Honza, ktorý je z rozsudku dojatý. “Zaráža ma aj reakcia prokurátora Tomáša Honza, ktorý sa vyjadril, že je z rozsudku dojatý. Doslova – dojatý. Ja len pripomínam, že rozsudok berie slobodu otcovi dieťaťa, nech si o ňom myslíme čokoľvek, a byť z toho dojatý je prejavom takej surovosti, že by som sa zamýšľal nad tým, či má takýto človek sedieť na prokuratúre. Neviem o tom, že by Kotleba vraždil malé deti, takže byť dojatý z toho, že ho oberáme o slobodu a o ten najvzácnejší čas so svojim dieťaťom, nech s jeho názormi akokoľvek nesúhlasíme, mi teda ako prejav ľudskosti vôbec nepripadá, prepáčte.” píše Blaha.

Príspevokv uverejnil na svojom Facebooku Ľuboš Blaha 13. októbra 2020.

Marián Kotleba dostal vyše štyri roky basy za to, že použil číslo. Prepáčte, ja som síce presvedčený odporca fašizmu, ale to sa teraz ideme akože tváriť, že toto je boj proti fašizmu?

1. To sa teraz ideme tváriť že urválkovský prokurátor Tomáš Honz je nasledovník Jozefa Gabčíka? A že sudkyňa Sabová je nová Dolores Ibárruri? A že liberálni fanatici z kaviarní, ktorí od rána do večera kydajú na ruský národ, sú nasledovníci našich starých otcov, ktorí vo vojne spolu so sovietskou armádou fašistov vyhnali? Prosím – nežartujme.

2. Ani náhodou nejdem obhajovať akýchkoľvek fašistov, ich rasistická a nenávistná ideológia sa mi z duše protiví. Ale prosím vás – ako chce niekto vysvetliť ľuďom, že za smrť človeka dostane Daniel Lipšic podmienku a za použitie čísla dostane Marián Kotleba vyše štyroch rokov basy natvrdo? Veď robia z Kotlebu v priamom prenose martýra, čo to nevidia?

3. Keby niekoho zavreli za to, že vyzýva k rasovým vraždám, nikto by ani nemukol. Keby niekoho zavreli za to, že verejne propaguje Hitlerove zločiny, tak by nikto ani nemukol. Keby Kotlebu stíhali za jeho výroky, že SNP bol len boľševický puč, tak aj to je zjavne o niečom inom. Ale číslo?

4. Prosím, ako chce niekto vysvetliť ľuďom, že človeka idú na niekoľko rokov zavrieť do basy za číslo, o ktorom okrem úzkej skupinky zasvätencov nikto nevie, že ide o extrémistický symbol? Prepáčte, ale toto ľuďom nejde vysvetliť. Môžete im vysvetliť, že takéto čísla sú pubertálne. Že sú hlúpe. Že sú zlé. Ale nie, že za ne treba zatvárať ľudí na niekoľko rokov do basy – to nejde.

5. Ja len, že už mi písalo niekoľko tuctov presvedčených antifašistov, ktorí z duše nenávidia akýkoľvek prejav rasizmu, ale krútia hlavami – nikto v dejinách slovenskej politiky nepomohol Kotlebovi tak, ako včerajším rozsudkom sudkyňa Sabová. Nikto. To je naozaj liberálna kaviareň taká zaslepená, že to nevidí?

6. Ešte by ľudia možno akceptovali, keby sa to riešilo ako nejaký priestupok – ale za číslo na štyri roky do basy? A ešte sa škodoradostne hrajkáme s výškou trestu a dáme mu 4 roky a 4 mesiace?

7. Mimochodom, a to dve 4-ky v hranatom prevedení nepoužívajú nacisti pri symbolike SS? To už nevadí? V tomto už nejdeme hľadať extrémistický motív? Toto fakt takto nakladajú s ľudským životom, že sa hrajinkajú s číslami pri výške trestu odňatia slobody? Čisto politicky – toto je voda na mlyn Kotlebovej strane.

8. Zaráža ma aj reakcia prokurátora Tomáša Honza, ktorý sa vyjadril, že je z rozsudku dojatý. Doslova – dojatý. Ja len pripomínam, že rozsudok berie slobodu otcovi dieťaťa, nech si o ňom myslíme čokoľvek, a byť z toho dojatý je prejavom takej surovosti, že by som sa zamýšľal nad tým, či má takýto človek sedieť na prokuratúre.

9. Neviem o tom, že by Kotleba vraždil malé deti, takže byť dojatý z toho, že ho oberáme o slobodu a o ten najvzácnejší čas so svojim dieťaťom, nech s jeho názormi akokoľvek nesúhlasíme, mi teda ako prejav ľudskosti vôbec nepripadá, prepáčte.

10. Ak sa niekto emocionálne vyžíva v tom, že zatvára iných ľudí, je to vážny duševný problém. Prokurátor môže racionálne oceniť, že bolo dané za pravdu jeho výkladu zákona, dokonca môže hovoriť o svojom ponímaní spravodlivosti či ochrane spoločnosti – ale byť dojatý z toho, že politika za “ideozločin” posielam za mreže? Za číslo?

11. Tomáš Honz už v minulosti stíhal aj Roberta Fica. Za úplné nezmysly. Obvinenie stiahol, čím len potvrdil, že bolo nezákonné. Prokurátor Honz stíhal aj novinára Rostasa za citáty Ľudovíta Štúra a iných slovenských národných buditeľov. Pán Honz je zároveň známy svojimi kontaktmi na liberálne mimovládky ako Nadácia otvorenej spoločnosti či Zastavme korupciu.

12. A tento pán, prokurátor Honz, sa včera od dojatia takmer rozplakal pred kamerami – lebo ide vďaka nemu človek za mreže. Toto preboha nie je profesionálny výkon prokurátora, toto sú prejavy politického fanatika.

13. Len pripomínam, že tento pán je nominovaný na šéfa generálnej prokuratúry na návrh poslankyne SaS. A potom nech mi niekto povie, že koalícia si nehľadá svojho Urválka, ktorý by stíhal a zatváral opozíciu.

14. Ten hlavný politický odkaz včerajšieho rozsudku nie je v tom, že ideme tvrdo bojovať proti fašizmu. Proti nemu tvrdo bojovali naši starí otcovia a staré mamy v SNP – bránili vlasť a nehrali sa s číselkami. Rozsudok proti Kotlebovi nie je prejav antifašizmu, ale prejav nastupujúcej totality.

15. Dnes na štyri roky pošlú do basy Kotlebu, zajtra pod nejakou zámienkou pošlú na štyri roky do basy kohokoľvek z vás. Povedia, že ste extrémista, lebo ste si uctili pamiatku Červenej armády a preto zákonite propagujete gulagy. Nejaký liberálny expert im to potvrdí a fanatický Honz vám vymeria možno aj desať rokov.

16. Alebo vás zavrú za to, že si prečítate knižku od Karla Marxa – aj to je pre vládnych poslancov extrémizmus. Všetko okrem toho ich proamerického liberalizmu je extrém. A teraz si vytvorili
precedens, ako zatvárať svojich oponentov do basy. Toto je politický signál zo včerajšieho súdu. Nič iné.

17. A opakujem – tu nejde o Kotlebu, s ktorým sa ako ľavičiar filozoficky vášnivo rozchádzam. Ale basu mu rozhodne neželám. A už tobôž nie za číslo. Ešte raz – toto nie je boj proti fašizmu. Ani boj proti extrémizmu. Tu ide o zastrašovanie politických oponentov – naľavo aj napravo. Otvára sa Pandorina skrinka a už ju nikto nezavrie.

18. Som presvedčený, že pri politických názoroch by sa malo zatvárať do basy iba pri tých najvypuklejších prejavoch, kde niekto vyzýva rozzúrený dav na masakrovanie ľudí, alebo niečo podobné. Toto je zmysel boja proti extrémizmu. Ak budeme zatvárať ľudí za to, že si niečo myslia, potom tomu nehovorme demokracia, lebo to je typický prejav totality.

19. Poďme bojovať proti fašizmu. Nie tým, že zatvárame ľudí za číselká. Ale tak, že dáme ľuďom prácu a sociálne istoty, aby v nich nerástla nenávisť. Tak, že odstránime nespravodlivosť, nerovnosť a aroganciu moci.

20. Tak, že si budeme vážiť svoje národné dejiny a hrdinov z druhej svetovej vojny a nie proti nim spisovať antikomunistické zákony. Tak, že budeme deťom hovoriť pravdu o minulosti a nevtĺkať im do hláv americkú liberálnu propagandu. Takto môžeme poraziť fašizmus. Iba takto.