Progresívci zakladajú maďarskú platformu a chcú reprezentovať hlas Maďarov na Slovensku - MAGAZÍN 1
Slovensko

Progresívci zakladajú maďarskú platformu a chcú reprezentovať hlas Maďarov na Slovensku

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Drogová kauza lídra liberálov určite nepomohla strane prijať nových voličov a tak lovia v nových vodách.

Najnovšie sa neoliberáli rozhodli založiť maďarskú platformu, ktorá má pomôcť Maďarom na Slovensku.

Predseda Michal Truban na svojom profile uviedol, že “úlohou platformy bude aktívne otvárať témy a predstavovať riešenia pre problémy tejto komunity a regiónu, ale aj podieľať sa na zmene, ktorú chceme ponúknuť celej krajine”. Zmena je podľa neho rovnako dôležitá pre Slovákov aj pre všetky menšiny, ktoré tu žijú, a preto je potrebné spolupracovať. “Chceme, aby sa každý občan tejto krajiny cítil na Slovensku doma, to znamená vzájomný rešpekt k jazyku, kultúre a možnosť ju reálne a aktívne rozvíjať. No je to aj o ekonomickom rozvoji, nemusím hovoriť o tom, že južné Slovensko je región, na ktorý sa často zabudlo. Žiaľ, často aj z nacionalistických dôvodov. To musí skončiť,” dodal Truban.

Cieľom maďarskej platformy bude reprezentovať hlas Maďarov v hnutí a presadzovať ich riešenia v oblastiach, ktoré trápia obyvateľov maďarskej komunity. Ide najmä o otázky ako je ekonomický rozvoj južného Slovenska, vrátane kvalitnej infraštruktúry, rozvoj realizácie jazykových a kultúrnych práv v praxi, či rozvoj dialógu so slovenskou väčšinou a s kultúrami ďalších menšín.

Maďarská platforma by sa mala zaoberať aj otázkami ako je stabilizácia menšinového vzdelávania, či rozvojom modernej dvojjazyčnosti na zmiešaných územiach. Ďalším cieľom hnutia je zlepšovať všeobecné povedomie o výzvach a živote maďarskej komunity a obyvateľov južného Slovenska.