Prínosy vakcíny AstraZeneca prevyšujú prípadne krvné zrazeniny, hlási slovenský liekový ústav - MAGAZÍN 1
Slovensko

Prínosy vakcíny AstraZeneca prevyšujú prípadne krvné zrazeniny, hlási slovenský liekový ústav

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Čo raz častejšie sa hovorí o krvných zrazeninách po podaní vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Práve touto vakcínou sa vo veľkom očkuje proti koronavírusu aj u nás. Samotný šéf očkovacej stratégie Európskej liekovej agentúry vyhlásil, že existujú súvislosti medzi menovanou vakcínou a krvnými zrazeninami.

Podľa slovenského Štátneho ústavu na kontrolu liečiv však tieto súvislosti ešte neboli dokázané a stále sa prešetrujú a preto prínosy vakcíny AstraZeneca prevyšujú jej riziká, uviedla to hovorkyňa ústavu.

“Štátny ústav monitoruje hlásené prípady v Európskej únii a je v úzkom kontakte s Európskou liekovou agentúrou i národnými liekovými agentúrami. Momentálne pokračuje skúmanie spojitosti medzi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín a vakcínou Vaxzevria na Výbore pre hodnotenie rizík liekov, v ktorom má ŠÚKL svojich zástupcov. Závery výboru sa budú bezodkladne komunikovať,” informovala.