Pribúdajú dôkazy, že plne očkovaní ľudia môžu ľahko šíriť Covid-19 - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Pribúdajú dôkazy, že plne očkovaní ľudia môžu ľahko šíriť Covid-19

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nová štúdia zistila, že táto dominantná varianta koronavírusu (delta) môže rásť v nose zaočkovaných ľudí rovnako silno ako u neočkovaných. Predbežná štúdia ukázala, že v prípade prelomovej infekcie je variant delta a jeho vírová nálož v nose očkovaných osôb v rovnakej miere, ako keby neboli očkovaní vôbec, píše National Geographic

Vírusová záťaž je rovnako infekčná ako u neočkovaných osôb, čo znamená, že očkované osoby môžu vírus prenášať a nakaziť ďalšie osoby.

Predchádzajúce štúdie v nemocniciach v Indii; Provincetown v štáte Massachusetts a vo Fínsku taktiež preukázali, že po prelomovej infekcii variantom delta môže byť nálož vírusu v nose ľudí vysoká bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní, alebo nie.

Ďalším logickým krokom bolo zistiť, či očkovaní ľudia môžu vylučovať infekčný vírus. Mnohí odborníci mali podozrenie, že áno, ale až do tejto štúdie to nebolo laboratórne preukázané.

“Pokiaľ je mi známe, sme prví, ktorí preukázali, že infekčný vírus možno kultivovať z plne očkovaných infekcií,” hovorí Kasen Riemersma, virológ z Wisconsinskej univerzity, ktorý je jedným z autorov štúdie.

“Delta preniká prednostne po očkovaní v porovnaní s variantmi, ktoré nie sú delta”, pretože je extrémne infekčná a uniká imunitnej odpovedi, hovorí Ravindra Gupta, mikrobiológ z University of Cambridge.

Guptové laboratórium ako jedno z prvých zdokumentovalo, že plne zaočkovaní zdravotnícki pracovníci sa môžu nakaziť variantom delta a majú v nose vysoké hladiny vírusu.

Ak sa zistenia Wisconsinskej štúdie potvrdia, potom ľudia s prelomovou infekciou – z ktorých u mnohých sa príznaky Covid neprejavia – môžu vírus nevedomky šíriť.

“Je [to] alarmujúce zistenie,” vysvetľuje Katarina Grande, vedúca pracovníčka verejného zdravotníctva a vedúca tímu pre spracovanie dát o Covid-19 v Madisone a Dane County, ktorá štúdiu viedla.

Erica Topola, zakladateľa a riaditeľa Scripps Research Translational Institute, znepokojuje, že plne zaočkovaní jedinci, ktorí sú nakazení variantom delta, môžu vírus prenášať, a to vo vyššej miere než u predchádzajúcich kmeňov v dňoch pred príznakmi alebo v neprítomnosti príznakov.

“Preto sú dôležité masky a zmierňujúce opatrenia, a to aj pre osoby [ktoré sú] očkované,” hovorí.

Podľa Ethana Berkeho, hlavného hygienika skupiny UnitedHealth, podobné štúdie zdôrazňujú, že prenos delta varianty môže byť oveľa vyšší, než sa v súčasnosti odhaduje.

Berkeho výskum ukázal, že časté testovanie s rýchlymi výsledkami, aj keď predbežnými, môže byť veľmi účinné pri obmedzovaní pandémie Covid-19. Berke sa na Wisconsinskej štúdii nepodieľal.