adplus-dvertising

Pri arabských emirátoch boli torpédami napadnuté ropné tankery

V Ománskom zálive boli napadnuté dva ropné tankery. O udalosti informovala televízna stanica Press TV.

Uvádza sa, že členovia posádky dvoch napadnutých ropných tankerov už boli evakuovaní a teraz sa nachádzajú v bezpečí. S odvolaním sa na svoje vlastné zdroje to uviedla agentúra Reuters.

Podľa informácií jeden z tankerov, ktorý bol napadnutý pri pobreží emirátov Fudžajra v Spojených arabských emirátoch (SAE), Front Altair, patrí nórskej spoločnosti Frontline a plaví sa pod vlajkou Marshallových ostrovov. Druhý tanker, Kokuka Courageous, je registrovaný v Paname.

Hovorca singapurskej spoločnosti BSM Ship Management, ktorá prevádzkuje tanker Kokuka Courageous, uviedol, že bol trup lode na pravej strane poškodený. Taktiež dodal, že 21 členov posádky opustilo tanker, pričom jeden z nich bol ľahko zranený a bola mu poskytnutá prvá pomoc.

„Tanker Kokuka Courageous zostáva v danej oblasti a nehrozí, že by sa mohol potopiť. Aj náklad na palube, metanol, je tiež v bezpečí, „dodal.

Nórske noviny VG uvádzajú, že by sa na palube tankera Front Altair mohli nachádzať aj Rusi. Publikácia cituje slová hovorcu spoločnosti, ktorá tanker vlastní. Ten totiž uviedol, že medzi členmi posádky boli občania Ruska, Gruzínska a Filipín.

„Môžem povedať, že všetkých 23 ľudí na palube je teraz v bezpečí. Boli prepravení na iné plavidlo, „dodal k veci hovorca spoločnosti.

Takisto sa uvádza, že záchrannú operáciu vykonal Irán. Pri nej bolo z tankerov evakuovaných celkom 44 osôb, ktoré boli následne prepravené na územie tejto krajiny. Informovala o tom agentúra IRNA s odvolaním sa na svoje zdroje.

Reuters tiež poukazuje na to, že v oblasti, kde došlo k incidentu, sa nachádzajú aj lode Námorníctva Spojených štátov amerických, ktoré poskytujú podporu. Arabské médiá medzitým zistili, že tankery boli vystavené torpédovému útoku. Uvádza sa, že požiar na oboch tankeroch ďalej pokračuje.

Už skôr iránska televízna stanica Press TV informovala o útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive. V oblasti, v ktorej sa dané lode nachádzali, bol počuť výbuch. Námorné prístavy v Pakistane a Ománe dostali od posádok napadnutých tankerov núdzové signály.

Do vyšetrovania daného prípadu sa zapojila aj britská organizácia pre bezpečnosť námornej dopravy United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO).

Dňa 12. mája Ministerstvo zahraničných vecí Spojených arabských emirátov (SAE) informovalo o tom, že sa štyri obchodné lode stali terčom sabotáže vo výlučnej ekonomickej zóne štátu. Uvádza sa, že boli napadnuté tankery Amjad a Al Marzoqah, ktoré patria saudskoarabskej spoločností Bahri, rovnako ako tanker Andrea Victory s nórskou vlajkou a tanker A. Michel registrovaný v SAE. Dňa 24. mája Pentagon oznámil, že má vlastné informácie o tom, že sa na útokoch na tankery podieľal Irán. Irán však takéto obvinenia odmieta.

zdroj: sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.