Slovensko

Prevádzky pri kontrole covidpassov neporušujú zákon. Nejde vraj o zdravotnú dokumentáciu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Prevádzky môžu kontrolovať covidpassy pretože nejde o zdravotnú dokumentáciu, tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Ľudia totiž argumentovali tým, že nemusia pri vstupoch ukazovať covidpassy, pretože na to nemajú prevádzky právo.

V tomto prípade platí zákonom stanovená výnimka zo zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. „V takejto situácii sa preto výsledky antigénových testov a PCR testov nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie osoby,“ podotkla hovorkyňa ministerstva.

Ide o výnimku podľa § 102al ods. 2 zákona 578/2004 Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve v platnom znení.

Dodala, že preukazy obsahujú iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií a pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu overením toho, kto preukaz vydal a podpísal.

„Deväťmiestny kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho tiež vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie,“ doplnila hovorkyňa.

Zdôraznila, že prevádzky pri svojej povinnosti kontrolovania covidových preukazov neporušujú zákon a návštevníci majú povinnosť preukázať sa dokladom o očkovaní, prekonaní ochorenia či o výsledku testov na covid, ktoré nie sú zdravotnou dokumentáciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *