Slovensko Zo sveta

Premiéri V4 rokujú v EÚ o miliardách aj o migrácii so šéfkou EK, ale bez Matoviča, ten dal len status

Vo štvrtok sa v Bruseli predpoludním stretávajú premiéri V4, avšak bez nášho premiéra Igora Matoviča. Premiéri krajín V4 sa už tradične stretávajú pred každým summitom EÚ v Bruseli, aby si skoordinovali svoje pozície.

Portál Politico informuje, že premiéri krajín V4 majú v Bruseli naplánované rokovanie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktoré sú zamerané na dlhodobý rozpočet EÚ, ozdravný fond po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur i na nový Pakt o migrácii a azyle, ktorý v stredu predstavila eurokomisia.

Štáty V4 sú už dlhodobo známe svojim kritickým stanoviskom voči migrácii či povinným kvótam. Najnovší migračný pakt však vychádza v ústrety ich predstavám o flexibilnej solidarite, čo je termín, ktorý v roku 2016 zaviedlo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Matovič dal aspoň status

Igor Matovič sa na stretnutí nezúčastnil, ale vyjadril sa na sociálnej sieti:

„Európska komisia včera po 4 rokoch urobila druhý pokus, ako riešiť migračné krízy. Ten prvý jej celkom nevyšiel. Ale poučila sa. Všetci čakajú, že sa nezmôžeme na viac ako len opakovať mantru, ako odmietame povinné kvóty … a neponúkame žiadne alternatívne riešenia. Tieto doby skončili. Nebudeme hrať na podprízemné pudy, ale úprimne a odvážne našim európskym partnerom oznámime, že s povinnými kvótami zásadne nesúhlasíme, ale zároveň solidárne ponúkneme pomocnú ruku tým krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii veľmi trpia.“