Prečo môže byť výsledok ukrajinských volieb nebezpečný pre Európu - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Prečo môže byť výsledok ukrajinských volieb nebezpečný pre Európu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Novovytvorená politická strana “Sluha ľudu” drvivo zvíťazila v ukrajinských parlamentných voľbách. Po sčítaní cca 85% hlasovacích lístkov, získala okolo 42% hlasov, stala sa tak najsilnejšou stranou v Najvyššej rade.

Prezident Vladimir Zelenskij vyhral už v máji so 70% hlasmi v prezidentských voľbách.

Drvivé víťazstvo protestnej strany “Sluha ľudu” v ukrajinských parlamentných voľbách je významné pre celý kontinent. Ak by Zelenský šiel do kompromisu s Kremľom, malo by to ďalekosiahle dôsledky pre celú Európu.

Druhou najsilnejšou stranou je proruská Opozičné platforma – pre život “- 12,93% percent hlasov. Predseda strany Jurij Bojko povedal, že hlasovanie privedie problémovú Ukrajinu späť na mierovú a normálnu cestu. Nasleduje Porošenkova” Európska solidarita “- 8,30%,” Baťkivščyna 8,13%, Hlas – 6,03%.

V súčasnosti existujú na Ukrajine dva trendy, ktoré možno pozorovať aj v ďalších európskych krajinách, poznamenáva autor článku. Po prvé, v politike sa amatéri čoraz viac stávajú vodcami. Po druhé, kritika elity získava na popularite. Na Ukrajine je nespokojnosť s existujúcim politickým systémom natoľko vysoká, že ostatné strany si uvedomili, že ľudia chcú zmenu, dokonca sa pokúsili skopírovať rétoriku “Sluha ľudu”, ale väčšina neimitovala napodobiteľov, ale originál.

Väčšina priaznivcov súčasného prezidenta sa drží proeurópskych názorov, ale stále mnoho z nich hlasovalo pre “sluha ľudu” v nádeji, že Kyjev sa zblíži s Moskvou. Ukrajinci sú navyše unavení vojnou na východe krajiny. Zelenskij bude pravdepodobne uplatňovať politiku, ktorá zohľadňuje záujmy týchto ľudí.

Ak Zelenskij odmietne dôslednú politiku svojho predchodcu Petra Porošenka a dôjde ku kompromisom s Kremľom, stane sa “problémom pre celú Európu”. “Bude to jasný signál, že môžeme úspešne prekresliť hranice v Európe. To môže povzbudiť Vladimíra Putina k ďalšiemu uvoľneniu špirály eskalácie, “varuje autor článku.

Osobitný zástupca USA pre Ukrajinu Kurt Volker zablahoželal Ukrajincom k mimoriadnym parlamentným voľbám a uviedol, že tento týždeň navštívi Ukrajinu, kde usporiada sériu stretnutí.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *