Politika Spoločnosť

Pre Čaputovú predstavuje najväčšiu hrozbu Rusko

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová v rozhovore pre Aktuality.sk hovorí o viere, prečo vníma Rusko ako hrozbu, čo by robila inak ako doterajší prezidenti, či ako by sa správala v zahraničnej politike. 

Cítite sa byť dotknutá kázňou biskupa Oroscha v Trnave, ktorý necelý týždeň pred voľbami vystríhal veriacich voličov pred vami?

Nie, vnímam to ako príspevok k rétorike, ktorá spoločnosť a veriacich viac rozdeľuje, ako spája. Počas predvolebnej kampane čelím viacerým útokom tohto typu aj zo strany politikov.

Myslím si, že spoločnosti to nepomáha. Snažím sa osloviť ľudí, s ktorými máme rovnaké hodnoty a na tom Slovensko spájať. Čím viac bude dobro rozdrobené, tým ľahšie zvíťazí zlo.

Poslanec Igor Matovič opisoval, ako ste mu dali prísľub, že nebudete presadzovať LGBT agendu. Je to pravda?

Nepamätám si, či išlo o prísľub. Môj postoj ale zostáva rovnaký. Môj vlastný názor na práva tejto menšiny je liberálny, moja agenda prezidentky sa týka iných tém. Neprichádzam s touto agendou, nebudem to presadzovať, len otvorene hovorím svoj názor.

Je to teda pravda?

Voči pánovi Matovičovi som sa nijako nezaviazala. Zaviazala som sa voči sebe, aby som bola jednotná v tom, čo hovorím.

Povedzte aspoň jedno meno, koho by ste si vzali so sebou do Prezidentského paláca?

Toto je veľmi citlivá téma. Asi by nebolo vhodné teraz menovať, ale bola by som rada, ak by to bol napríklad Martin Burgr (z tímu predvolebnej kampane Zuzany Čaputovej, pozn. red).

Koho ste volili v posledných parlamentných voľbách?

Stranu Most-Híd. A ako som povedala pánovi Bugárovi, vo výsledku som jednou zo sklamaných voličiek. U mňa rozhodli osobnosti ako Lucia Žitňanská.

V kampani vás podporuje aj prezident Andrej Kiska. Je to pre vás výhoda?

Podporu mi vyjadrili aj politické strany, aj pán prezident Kiska. Vážim si to, neboli sme na tom dohodnutí. Aký dopad to bude mať na voličov, nechávam na nich. Som za ňu rada a pána Kisku si vážim.

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus nechcú dve tretiny opýtaných Slovákov už Andreja Kisku za prezidenta. Prekvapilo vás to?

V istom zmysle áno. Napriek tomu, že ho považujem za dobrého prezidenta, prekvapilo ma to, stále patrí medzi politikov s najväčšou mierou dôvery medzi občanmi. Takže by bolo dobré, keby v politike ostal.

Na svojich bilboardoch máte slogan „Postavme sa zlu“. Kto pre vás toto zlo zosobňuje?

Skôr to vnímam ako zlo vo všeobecnom, nie personálnom zmysle. Súvisí to s témami, ktoré chcem v prípade zvolenia riešiť – spravodlivosť a férovosť. Za ich stav na Slovensku do veľkej miery nesie zodpovednosť súčasná vládna koalícia. Zlo má aj podobu extrémizmu, klamstiev, s ktorými sa narába ako s faktami. Len preto, aby sa vzbudzovali vášne a nenávisť medzi ľuďmi.

Kto prišiel s nápadom na vašu kandidatúru?

Boli to moji kolegovia z vedenia Progresívneho Slovenska. Kto to ale bol presne, to si nepamätám. Vypočula som si to, ale pre mňa to nebola túžba, s ktorou by som ráno budila.

Hovorí sa, že tá myšlienka sa zrodila štýlom, že keď nevyhráte, bude mať Progresívne Slovensko aspoň novú líderku.

To neviem. Takto mi to určite nepredložili (smiech). Vysvetlili mi, prečo to dáva logiku, prečo si myslia, že je to dobrý nápad. Pre mňa to vo februári 2018 bolo skôr dôvodom na úsmev. Nevedela som si samu seba predstaviť v tejto úlohe.

A po tragických udalostiach, keď zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, sme túto diskusiu prerušili. Na druhej strane, práve v týchto časoch začala ešte viac rezonovať téma práva a spravodlivosti, čo prispelo k môjmu definitívnemu rozhodnutiu.

Už si viete predstaviť, že možno budete v Prezidentskom paláci?

Áno. Už som mala možnosť sa identifikovať s prípadnou rolou (smiech).

Verejnosť vás začala vnímať cez kauzu pezinskej skládky, pri ktorej sa vaše cesty na opačných póloch skrížili s Mariánom Kočnerom. Ako na vás vtedy pôsobil?

Pôsobil na mňa ako silový hráč. Mala som o ňom sprostredkované informácie, ešte skôr, než sa priznal, že stojí za firmou, ktorá chcela budovať túto skládku. Bol mimoriadne asertívny. Dokonca prišiel na našu tlačovú besedu, kde nám v priamom televíznom prenose oponoval.

Za zastavenie výstavby skládky ste nakoniec získali Goldmanovu cenu, ktorá sa považuje za obdobu environmentálnej Nobelovej ceny. Je toto pre vás viac, než by bolo zvolenie za prezidentku?

Vnímam to úplne inak. Je to ocenenie toho, čo som robila v spolupráci s celou komunitou, či už to bola Via Iuris, iné mimovládky alebo mesto Pezinok.

Pre Denník N ste napísali, že „posledný rok v slovenskej politike je rokom o volaní po slušnosti.” Ako by táto slušnosť v politike mala vyzerať?

Ideálne by bolo prispieť k zmene tónu v politike. To, čo vidím pri cestách po Slovensku a pri stretnutiach s ľuďmi, je, že majú veľkú mieru nedôvery k pilierom štátu a k tomu, že dodržiavať pravidlá nemá zmysel.

Ľudia majú pocit nepodstatného kolieska v súkolí, na ktorý nikto neberie ohľad. Majú dojem, že politici si riešia len vlastné spory. Ak budeme takto pokračovať, ľudia prestanú veriť v demokraciu a môže sa to zvrtnúť veľmi nešťastným spôsobom.

V tejto správe píšete aj o tom, že „prišiel čas pre nových lídrov a líderky, ktorí prinášajú novú politickú kultúru – ich metódou je spolupráca”. To znie ako celkom zásadná kritika koalície aj opozície.

Prístup, keď sa hľadí skôr na stranícke záujmy na úkor hľadania priesečníkov, sa týka všetkých. Možno každý z nás má v sebe túto tendenciu. Netvrdím, že sa to ale týka každého jedného politika. Je to o tom, aby sme ukázali politickú zrelosť a odmietli tieto spory.

Čo konkrétne by ste robili inak než doterajší prezidenti?

To, čo sa so mnou spája. Každý z doterajších prezidentov kopíroval istým spôsobom svoje doterajšie životné skúsenosti. V mojom prípade je to spravodlivosť, téma životného prostredia a téma sociálne slabších skupín ako sú seniori, týrané a zanedbávané deti i osamelé matky. Ale aj téma vymožiteľnosti práva a zodpovednosti verejných činiteľov, vrátane trestno-právnej roviny. Na Slovensku máme veľa nedoriešených káuz.

Ako by ste tieto témy chceli riešiť so súčasnými prezidentskými kompetenciami, ktoré sú výrazne ohraničené?

Vychádzam z toho, že prezident má legitimitu priamo od ľudí, čo považujem za najsilnejší mandát, aký môže politik na Slovensku mať.

To majú aj poslanci.

Súhlasím, ale poslanec je len jedným zo 150-tich. Prezident nemôže samozrejme iniciovať zákonodárny proces, ale môže iniciovať dôležitú tému s veľmi konkrétnymi kontúrami a hľadať politickú podporu. Musí z toho urobiť celospoločenskú tému.

Môže sa mi to nepodariť, čo pripomínam aj na stretnutí s občanmi. Nechcem vzbudzovať ilúzie, že ak ma zvolia za prezidentku, svet bude zrazu iný. Je to len jedna zložka potrebná na zmeny.

Znamená to, že by ste s týmito témami vystupovali napríklad aj v parlamente?

Boli by zrejme súčasťou vystúpení, ktoré prezident v parlamente má. Ale skôr mám na mysli konkrétnu prácu, ktorá by znamenala napríklad posilnenie právneho odboru v prezidentskej kancelárii a postavenie konkrétnych návrhov a zmien, pre ktoré by som sa snažila získať politickú podporu.

Súčasný prezident Andrej Kiska toto zanedbáva?

Netvrdím to. Jeho profilu a skúsenosti v sociálnej oblasti sa venoval viac témam, ktoré súvisia so zdravotníctvom, čo je tiež nesmierne dôležitá téma.

V prípade, že by ste sa stali prezidentkou, snažili by ste sa o získanie väčších právomocí?

V tomto som skôr zdržanlivá. Považujem tieto právomoci za dostatočné. Aj keď nie úplne silné. Sú ale primerané tomu, že sme parlamentnou demokraciou.

Ak by sa menila ústava, aké zmeny by ste do nej chceli presadiť v prípade zvolenia za prezidentku?

Určite by som sa prihovárala za spresnenie kompetencií. Mnohé z nich sú predmetom polemiky.

Napríklad?

Menovacie právomoci. Ani po výklade ústavným súdom sa totiž nezdá, že je to jednoznačné. Ak by mali nastať nejaké ďalšie zmeny, tak len po dôkladnej odbornej diskusii.

Kto by bol prvý slovenský politik, ktorého by ste prijali v Prezidentskom paláci?

Predpokladám, že by to bol predstaviteľ výkonnej a zákonodarnej moci. Čiže premiér a predseda parlamentu.

Andrej Kiska sa odmietal stretávať s lídrami extrémistickej ĽS-Naše Slovensko. Považujete to za múdre rozhodnutie?

Vnímam to tak, že prezident vo vzťahu k lídrom iných politických strán nemá žiadnu konštitutívnu právomoc. Stretávanie sa s nimi tak má skôr spoločenský rozmer.

Minimálne sa s nimi stretáva po voľbách a prezident Kiska si ich pozýval aj v čase koaličnej krízy.

Lídrov spomínanej strany nepovažujem za partnerov pri hľadaní politického kompromisu alebo dohôd. Ak by sa ale dištancovali od vyjadrení, ktoré popierajú demokraciu, bola by som otvorená dialógu.

Rozlišujem tiež politické vedenie a voličskú základňu týchto strán. Ľudia často volia z pocitu frustrácie. Ich rozhodnutie rešpektujem, aj keď sa s ním nestotožňujem. To, čo ale nikdy nebudem rešpektovať, to je uvádzanie nepravdivých informácií lídrami tejto strany.

Všetci kandidáti, vrátane vás, hovoria, že chcú byť prezidentmi všetkých obyvateľov Slovenska. Ako o tom chcete presvedčiť voličov parlamentných extrémistov či Štefana Harabina?

Súvisí to práve s témou férovosti, chudoby i nedôvery v politikov. Sú rôzne výskumy, ktoré sa zaoberali, prečo ľudia volia tieto extrémne skratky. Ale samozrejme, nemusím v týchto ľuďoch vzbudiť pocit, že som tým človekom, ktorý im dokáže pomôcť. To musím rešpektovať.

Prezident reprezentuje Slovensko aj navonok. Ako vnímate, že ani vo vládnej koalície nie je konsenzus ohľadom zahraničnej politiky?

Vnímam to, ako nie veľmi šťastný jav, konkrétne občasnú osamelú jazdu predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorá hodnotovo smeruje niekde inde, než zvyšok koalície.

Považujem ale za dôležité, že oficiálni predstavitelia, ktorí prezentujú zahraničnú politiku, sú zatiaľ vo svojich postojoch konzistentní. Máme tu dokonca memorandum troch najvyšších ústavných činiteľoch a proeurópskej a proatlantickej orientácii. Dúfam, že aj kroky predsedu parlamentu sa budú držať v týchto intenciách a nebudú v rozpore s nimi.

V rozhovore pre Tablet.tv ste spomínali, že v zahraničnej politike by Slovensko malo hovoriť jasnejšie svoj názor. Ktoré oblasti ste mali na mysli?

Ide o spochybňovanie prozápadnej a proeurópskej orientácie Slovenska, ale aj pri Venezuele, či prípadoch, ako boli udalosti okolo Marakéšskeho dohovoru. Keď máme úkony, ktoré majú spoločne pomôcť riešiť svetové problémy, ako napríklad migračnú krízu, a v istom bode podľahneme zneisteniu.

Pri Marakéšskom dohovore som zastavala názor ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý bol súčasťou vyjednávania tejto dohody. Nebola pre Slovensko záväzná a mali sme byť súčasťou vyjednávania o nej. Náš prístup bol, že sme zatiahli ručnú brzdu.

Kto podľa vás predstavuje najväčšiu hrozbu pre svetovú bezpečnosť?

Akékoľvek porušovanie medzinárodných zmlúv, akákoľvek expanzia jednej krajiny na úkor druhej, hovorím aj o ruskej agresii a anexii Krymu, to vnímam ako potenciálnu hrozbu. Mám ale na mysli ruské vedenie, nie Rusko ako krajinu. A samozrejme terorizmus je výzvou pre všetky krajiny sveta.

Ako by ste postupovali pri rokovaní s veľmocami, ako je Čína? Hovorili by ste s nimi o ľudských právach?

Snažila by som sa ustáť balans medzi tým, že v zahraničnej politike by sme sa mali držať svojich hodnôt ako ľudskosť, humanizmus, dodržiavanie ľudských práv. Krajina by mala byť sebavedomá a partnerom v debate, nie byť v defenzíve. Na druhej strane vnímať aj to, že so svetovými veľmocami je potrebné mať dialóg aj s ekonomickými dopadmi alebo ekonomickou spoluprácou. Tieto dve pohľady sa podľa mňa nevylučujú.

Takže ten konštruktívny dialóg by bol aj o ľudských právach?

Určite áno.

Stretli by ste sa s Dalajlámom?

Stretla by som sa s ním ako s intelektuálnou a duchovnou osobnosťou, nositeľom Nobelovej ceny, ale rešpektovala by som jednotnú politiku Číny. Nestretla by som sa s ním ako s politickým lídrom.

Zdroj: aktuality.sk

327 Replies to “Pre Čaputovú predstavuje najväčšiu hrozbu Rusko

 1. nie nie nie nie nie.
  neverim, ze ju zvolila, co i len 1/10 ludi poctu ludi, ktory jej prisudzuju. neverim. je to cele myslene ako ritual vysmechu a ponizenia zo strany zapadnych sil (CIA-ESET) a ich panov, ktorym sa vsetci nasi „politici“ klanaju voci Slovenskemu narodu.

  vybrali tuto nosatu odfarbenu prazdnu nadobu plnu liberalneho hnoja, rozvracacku rodin, neschopnu pravnicku, agenta zijuceho zo zahranicnych penazi mimovladok, podporovatelku armady imigrantov a uchylakov (LGBT) a ako symbol ponizenia a urazky naroda nam ju daju za prezidenta, aby nam ukazali, ake nic ovladame a dokazeme zmenit vo vlastnej krajine. ked oni vladnu vsetkemu a volby nehraju ziadnu rolu.

 2. Čo pani Čaputová už zmalomocnela !!! Za druhej svetovej vojny nás Slovensko kto okupoval ? Nemci ! A Kto nás predal Rusku a nechranil v 1968 no presa AMERIČANIA !!! Dve veľmoci si rozdelili europu !!! Toto je čistá Historická pravda !! Čo sa pani Čaputová učila v škole !! A na čom vari v kuchyni pani Čaputová, na Ruskom plyne !!! A pani Čaputová na akom benzine a nafte jazdí ? Na Ruskej nafte a benzine. Rusko má dosť starostí so svojím Ruskom a potrebuje našu pomoc a nie hrozbu Američanov čo nás predali !!! Rusko je Slovanska krajina a potrebuje Europu aby nebolo vo svete samo !!! Sprostý Brusel a politici typu Čaputovej nás Slovanov a Europu rozdeliť. Ak Rusko zastaví ropu a plyn Europa zaplače, čo za Diabli ako Čaputová nám zaslepili oči !!!

 3. Ona robí ako aj Kiska a spol. iba Sorosovu trojbodovú agendu: 1. svetová vojna s Ruskom a Čínou 2. podpora muslimskej invázie na občianske vojny v západnom svete 3. nadpráva pre LGBT a asociálov na rozvrat, anarchiu a zníženie obranyschopnosti spoločnosti. Soros všade po svete bohatne len na vojnách, prevratoch, občianskych vojnách a preto tak „investuje“ do tohoto svojho biznisu.

 4. Hey would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 5. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 6. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be precisely what I’m looking for. can you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!

 7. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to seek out anyone with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is needed on the internet, someone with a little bit originality. useful job for bringing something new to the internet!

 8. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this web site and give it a glance on a constant basis.

 9. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I fulfillment you access consistently fast.

 10. Thanks so much for providing individuals with a very marvellous chance to read critical reviews from this web site. It’s usually very amazing and as well , jam-packed with fun for me personally and my office friends to search your site really thrice every week to see the newest tips you have. Not to mention, I’m just always astounded considering the magnificent hints you serve. Certain 2 points in this article are undeniably the most beneficial I have ever had.

 11. Great items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you’re just extremely great. I really like what you’ve got right here, really like what you’re saying and the best way during which you say it. You are making it enjoyable and you continue to care for to stay it wise. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous website.

 12. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 13. Good V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 14. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 15. A motivating discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to publish more on this subject matter, it may
  not be a taboo subject but typically folks don’t discuss these subjects.
  To the next! Best wishes!!

 16. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 17. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 18. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I really hope to check out the same high-grade content from you in the future
  as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 19. como ganhar na lotofacil, acertar na lotofacil, ganhar na lotofacil, como ganhar na lotofacil de verdade, como ganhar na lotofacil sempre, como ganhar na lotofacil 2020, como ganhar na lotofacil 100 garantido, dicas lotofacil, como acertar na lotofacil, dicas para ganhar na lotofacil

 20. Wow, superb weblog format! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The full glance of your website is great, let alone the content!

 21. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 22. I just want to tell you that I’m very new to blogging and really enjoyed this web site. Likely I’m planning to bookmark your website . You really come with beneficial articles and reviews. Thank you for sharing with us your web site.

 23. This is a very good tip especially to those fresh to
  the blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate
  your sharing this one. A must read post!

 24. I blog quite often and I genuinely appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 25. I am the manager of JustCBD Store company (justcbdstore.com) and I’m presently planning to grow my wholesale side of business. I really hope that anybody at targetdomain is able to provide some guidance . I thought that the very best way to accomplish this would be to talk to vape shops and cbd retail stores. I was hoping if someone could recommend a reliable site where I can get CBD Shops B2B Database I am presently reviewing creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. On the fence which one would be the most suitable choice and would appreciate any assistance on this. Or would it be simpler for me to scrape my own leads? Suggestions?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *