Pozor Slováci! Každý deň musíte mať nový respirátor, varuje Mikasov úrad - MAGAZÍN 1
Slovensko

Pozor Slováci! Každý deň musíte mať nový respirátor, varuje Mikasov úrad

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Od 8.marca máme povinnosť nosiť respirátory v MHD a potravinách. Od 15.marca sa táto povinnosť nosiť respirátory s označením FFP2 prenáša do všetkých interiérov. Takéto respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak to neuvádza výrobca inak a ich životnosť je najviac osem hodín. Existujú aj znovu použiteľné, ale tie majú názov FFP2 R.

Úrad verejného zdravia (ÚVZ), ktorému šéfuje Hlavný hygienik Ján Mikas poukazuje na to, že takéto respirátory by sme mali nosiť len tak, ako uvádza výrobca a teda jeden respirátor v jeden deň alebo osem hodín.

„Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to,“ uviedol ÚVZ. V prípade, že človek využil respirátor na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, alebo priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opätovne ÚVZ neodporúča používať. „Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu,“ dodal ÚVZ.

ÚVZ tiež neodporúča používať respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Zároveň nie je vhodné nosiť respirátor, ktorý už využil niekto iný. „Ak ste mali respirátor nasadený iba krátko, teda minúty, nie hodiny, a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali, teda iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť,“ vysvetlil ÚVZ.