Pozor! Nová mutácia koronavírusu je pravdepodobne už aj na Slovensku, varuje minister Krajčí

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na sociálnej sieti informoval o tom, že jeho ministerstvo v posledných pár dňoch nepretržite analyzujú všetky dostupné informácie ohľadom novej mutácie koronavírusu.

Vzhľadom na nemalú časť našich obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Anglickom a Slovenskom je podľa jeho slov pravdepodobné, že nová mutácia koronavírusu už  je aj na Slovensku.

„Tvar našej krivky je veľmi podobný, ako krivka v postihnutých častiach Anglicka,“ stálo v jeho príspevku. Tvrdí, že vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, je boj s ním bude o 40% ťažší, ako s pôvodným typom vírusu. „Záchranou pred totálnym premorením populácie, ktorú bude doprevádzať kolaps nášho zdravotného systému je teda najmä očkovanie.,“ dodal.

„Je dôležité, aby občania Slovenska počas nasledovných dní striktne dodržiavali zákaz vychádzania a navrhnuté protiepidemické opatrenia. Základom je nedostať sa do úzkeho kontaktu s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Vybrať si môžete ešte jednu, s ktorou môžete vytvoriť spoločnú bublinu,“ stálo ďalej v príspevku ministra zdravotníctva,“ pripomenul Krajčí.

Tvrdí, že práve od zodpovednosti ľudí bude záležať účinnosť súčasného lockdownu, ktorý je, čo sa týka reštrikčnosti, jedným z najmäkkších v Európe. „Vláda vložila veľkú dôveru do ľudí. Ak ju sklamú, po novom roku nás určite nebudú čakať uvoľňovania“.