adplus-dvertising

Poslanci schválili zákon, ktorý sťaží Harabinovi cestu do parlamentu. Nepodporili ho Kotlebovci

Poslanci NR SR dnes hlasovali o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslanca Alojza Baránika (SaS) k vládnemu zákonu z dielne Ministerstva spravodlivosti SR o sudcoch a prísediacich.

Cieľom návrhu je dať stopku sudcom, ktorí by mali politické ambície a chceli by kandidovať na kandidátnych listinách niektorej politickej strany alebo hnutia. Sudca sa musí vzdať svojej funkcie v prípade, ak podpíše vyhlásenie, v ktorom vyjadrí súhlas so svojou kandidatúrou na kandidátnej listine politickej strany alebo politického hnutia vo voľbách do Národnej rady SR alebo vo voľbách do Európskeho parlamentu.

V súčasnosti zákon zakazuje sudcom byť členom politickej strany alebo hnutia. Zákon rovnako zakazuje vykonávať aktívnu politickú činnosť v politických stranách či hnutiach. Zákon však nezakazoval sudcom kandidovať na kandidátnych listinách politických strán či hnutí. Novela zákona preto nariaďuje, že sudca síce môže kandidovať na listine politickej strany, či už vo voľbách do NR SR alebo Európskeho parlamentu, ale zároveň sa týmto aktom súčasne vzdáva funkcie sudcu.

Za návrh zákona, ktorý dáva stopku sudcom s politickými ambíciami, hlasovali poslanci z klubu Smer-SD (okrem piatich, ktorí sa zdržali a dvoch, ktorí boli proti), SaS, SNS (okrem poslanca Hrnka, ktorý bol proti), Most – Híd, OĽaNO (okrem poslankyne Milanovej, ktorá sa zdržala) a Sme rodina. Jediný klub, ktorý návrh zákona nepodporil, bol klub ĽS Naše Slovensko.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.