Portugalsko aj Švédsko zakazujú cestovanie z najzaočkovanejšieho Izraela, kde prudko stúpajú nakazení - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Portugalsko aj Švédsko zakazujú cestovanie z najzaočkovanejšieho Izraela, kde prudko stúpajú nakazení

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Po Portugalsku sa teraz Švédsko stalo druhým európskym štátom, ktorý zakázal cestovať z jedného z najviac zaočkovaných štátov Izrael. Švédsko tiež zakázalo vstup občanom Spojených štátov, Kosova, Libanonu, Čiernej Hory a Severného Macedónska.

Švédsko sa stalo druhou krajinou Európskej únie, ktorá zakázala vstup obyvateľom Izraela kvôli nárastu prípadov COVID-19 v krajine, hoci táto krajina je jednou z nejočkovanejších krajín na svete.

Portugalsko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá kvôli nárastu prípadov zakázala cestovanie z Izraela. Obe krajiny sa riadi odporúčaním EÚ vyradiť Izrael zo zoznamu zelených krajín.

Minister vnútra Mikael Damberg povedal spravodajským serverom, že prudký nárast prípadov COVID-19 v Izraeli, Spojených štátoch a ďalších krajinách je dôvodom, prečo boli zo švédskej výnimky zo zákazu cestovania vyňaté. Napriek hromadnej očkovacej kampani Izraela sa vírus ďalej šíri, povedal Damberg.

Podľa správy švédskej vlády bolo opätovné zavedenie zákazu cestovania pre Izrael, USA a ďalšie krajiny od 6. septembra.

“Pokiaľ ide o zahraničných občanov cestujúcich do Švédska z USA, Izraela, Kosova, Libanonu, Čiernej Hory a Severného Macedónska od 6. septembra, do Švédska môžu vstúpiť len tí, na ktorých sa vzťahuje iná výnimka zo zákazu vstupu,” stojí v správe.

“To by sa mohlo týkať zahraničných občanov, ktorí majú povolenie na pobyt vo Švédsku, majú naliehavé potreby alebo majú vykonávať základné funkcie a ktorí môžu tiež predložiť negatívny test na COVID-19.

Negatívny výsledok testu na COVID-19 nesmie byť starší ako 48 hodín. Táto požiadavka sa vzťahuje na cudzích štátnych príslušníkov vo veku 18 rokov a viac, s určitými výnimkami. “

Švédska vláda uviedla, že sa riadi pokynmi EÚ o vyňatí týchto krajín zo svojho zoznamu bezpečných ciest, a uviedla, že smernica bude neskôr preskúmaná.