adplus-dvertising

Pomsta za Djokoviča? Srbská vláda odobrala austrálskej firme licencie na ťažbu lítia, ktoré potrebujú elektro-autá

Srbská vláda odobrala britsko-austrálskej ťažobnej spoločnosti Rio Tinto licencie na ťažbu lítia. Vo štvrtok to podľa agentúry Reuters oznámila srbská premiérka Ana Brnabičová. Medzi Srbskom a Austráliou panuje napätie kvôli nedávnemu odobratiu víz tenistovi Novakovi Djokovičovi zo strany austrálskej vlády, čím mu znemožnila obhajovať titul v dvojhre na prebiehajúcom turnaji Australian Open.

Vláda sa podľa Brnabičovej ku kroku odhodlala kvôli týždňom trvajúcim protestom organizovaným ekologickými organizáciami.

„Splnili sme všetky požiadavky demonštrantov a s Rio Tintom v Srbsku skončili,“ uviedla Brnabičová v štátnej televízii RTS. Podľa nej spoločnosť Rio Tinto „neposkytla dostatočné informácie ani miestnej komunite, ani vláde“ o dopade projektu.

Rio Tinto začiatkom tohto týždňa posunulo časový plán prvej ťažby lítia v projekte v hodnote 2,4 miliardy dolárov v blízkosti mesta Loznica o jeden rok na rok 2027.

Britsko-austrálska firma to zdôvodnila oneskorením kľúčových schvaľovacích procesov. K štvrtkovému rozhodnutiu vlády sa spoločnosť zatiaľ nevyjadrila.

Rio Tinto počas svojej 150 rokov dlhej histórie čelilo obvineniam, že sa na miestach ťažby dopúšťa korupcia, ničenia životného prostredia a porušovania ľudských práv, napísala agentúra AP.

Lítium, ktoré sa používa v batériách pre autá s pohonom na elektrinu, je pokladané za kov budúcnosti vzhľadom na to, že svet prechádza na obnoviteľné zdroje energie.

Tisíce ľudí vlani v obave, že by ťažba nenávratne znečistila pitnú vodu v oblasti Jadar na západe krajiny, opakovane na protest proti vládnej podpore projektu blokovali cesty.

Protestujúci požadovali, aby Rio Tinto krajinu opustilo a už skôr prinútili miestne zastupiteľstvo zrušiť plán na pridelenie pozemkov pre zamýšľanú lítiovú baňu.

Samotný Djokovič vyjadril už v decembri podporu demonštrantom proti ťaženiu Rio Tinta v Srbsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.