Pompeo: USA nikdy nedovolia Saudskej Arábii, aby sa stala jadrovou veľmocou - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Pompeo: USA nikdy nedovolia Saudskej Arábii, aby sa stala jadrovou veľmocou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Spojené štáty nikdy nedovolia Saudskej Arábii, aby sa stala jadrovou veľmocou a aby ohrozovala jej bezpečnosť a bezpečnosť Izraela, uviedol to dnes v rozhovore pre CBS News americký minister zahraničia Mike Pompeo.

“Nikdy nevypíšeme Saudskej Arábii šek na 150 miliárd dolárov a nepredáme im schopnosť ohroziť Izrael a Spojené štáty nukleárnymi zbraňami. To nikdy, “uviedol dnes Pompeo.

Hodnota 150 miliárd dolárov je odkaz na iránsku jadrovú dohodu, ktorú vyjednala vláda vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu.

Donald Trump tvrdí, že iránska jadrová dohoda, ktorá umožnila uvoľnenie sankcií výmenou za sľub Iránu udržať mierový jadrový program, stála amerických daňových poplatníkov 150 miliárd dolárov.

Na začiatku tohto týždňa satelitné snímky ukázali, že sa Saudská Arábia blíži k dokončeniu svojho prvého jadrového reaktora. V rovnakom čase americkí senátori Marco Rubio a Bob Fernandez vyzvali ministra energetiky Ricka Perryho, aby Saudskej Arábii neposkytol žiadnu jadrovú technológiu, vzhľadom ku znepokojujúcej povesti Rijáde, čo zahŕňa aj zabitie saudského novinára Džamala Chášukdžího.

Situácia medzi krajinami je napätá od tej doby, čo Spojené štáty v máji 2018 oznámili odstúpenie od dohody o jadrovom programe s Iránom a obnovenie všetkých sankcií voči zemi, vrátane sekundárnych sankcií, teda voči iným krajinám, ktoré obchodovali s Iránom. Washington uviedol, že jeho cieľom je znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.

Ostatné strany dohody, Rusko, Čína, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko, odmietli nasledovať príklad Spojených štátov a vytvorili opatrenia, ktoré budú chrániť spoločnosti pred sekundárnymi sankciami USA za spoluprácu s Iránom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *