Politika Zo sveta

Pompeo: „Rusko a Čína sú hrozbou pre NATO! Presviedčajte obyvateľov, že je potrebné zvýšiť výdaje na obranu!“

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že sa Severoatlantická aliancia musí prispôsobiť novým hrozbám, medzi ktoré podľa neho patrí Rusko a Čína. Okrem toho znovu poukázal na nutnosť zvýšenia obranných výdavkov.

Šéf americkej diplomacie vo štvrtok vo Washingtone zahájil zasadnutie Severoatlantickej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO.

„Musíme sa prispôsobiť vznikajúcim hrozbám, či už je to ruská agresia, nekontrolovaná migrácia, kybernetické útoky proti (narušenie) energetickej bezpečnosti, strategická spolupráca s Čínou, vrátane technológií 5G a ďalšie problémy, ktoré ohrozujú ľudské ideály a našu kolektívnu bezpečnosť,“ vyhlásil Pompeo počas svojho prejavu.

Označil uvedené faktory ako skutočné hrozby pre krajiny NATO.
„Dnes nie je čas na opakovanie výhovoriek, že občania členských krajín nepodporujú zvýšenie výdavkov na zabezpečenie bezpečnosti,“ uviedol americký minister zahraničia.

Pompeo zdôraznil, že členské krajiny musia presviedčať svojich obyvateľov v tom, že je potrebné zvýšiť výdavky na obranu. „Je to kľúčový krok v boji proti týmto hrozbám, ktoré pred nami vznikajú,“ poznamenal Pompeo.

V roku 2014 na summite NATO vo Walese sa všetky európske krajiny zaviazali povinnosťou zvýšiť svoje vojenské výdavky na úroveň 2% HDP v priebehu 10 rokov. Ale podľa informácií do roku 2024 niektoré vedúce európske štáty, vrátane Nemecka, potrebnej úrovne nedosiahnu. Vyvoláva to kritiku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

zdroj: Sputnik

2 Replies to “Pompeo: „Rusko a Čína sú hrozbou pre NATO! Presviedčajte obyvateľov, že je potrebné zvýšiť výdaje na obranu!“

  1. s podobnymi blbostami moze posobit na zapadnych bezmozgov ale nie na nas, my naopak vieme, ze ten co to vravi a jemu podliehajuci kumpani su pre nas najvacsou hrozbou…

  2. Hiya very cool web site!! Guy .. Beautiful ..
    Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds also?

    I am happy to find a lot of useful info right here in the put up, we need work out extra strategies in this regard, thank you
    for sharing. . . . . .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *