Poľský vojak, ktorý utiekol do Bieloruska, prehovoril o tom, ako zabíjal migrantov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Poľský vojak, ktorý utiekol do Bieloruska, prehovoril o tom, ako zabíjal migrantov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Poľský vojak Emil Czeczko, ktorý utiekol do Bieloruska a požiadal o politický azyl, v rozhovore pre bieloruskú štátnu televíziu prehovoril o tom, že sa podieľal na zabíjaní nelegálnych migrantov poľskými bezpečnostnými silami a že na nich strieľal.

Výbor pre štátne hranice Bieloruska v piatok oznámil, že poľský vojak požiadal o politický azyl v Minsku. Bolo uvedené, že vo štvrtok bol bieloruskou pohraničnou strážou v pohraničnom pásme zastavený príslušník poľských ozbrojených síl, Emil Czeczko, narodený v roku 1996. Pohraničníci upozornili, že „v súvislosti s nesúhlasom s politikou Poľska týkajúcou sa migračnej krízy a praktikami neľudského zaobchádzania s utečencami vojak požiadal o politický azyl v Bieloruskej republike“.

Czeczko v rozhovore pre bieloruskú televíziu obvinil poľské bezpečnostné sily zo systematického vraždenia migrantov a dvoch dobrovoľníkov. Domnieva sa pritom, že situáciu na poľskom území susediacom s Bieloruskom by mal prešetriť Červený kríž.

„Vystrčili prvú skupinu, zabili ju. Potom druhú skupinu, a tú tiež zabili. Ja som to tiež urobil – strieľal som,“ povedal Czeczko pre bieloruskú televíznu stanicu Belarus-1.

Na otázku novinárky, či si pamätá, ako prvýkrát zabil človeka, Czeczko odpovedal, že sa to stalo koncom mája. „Tváre týchto ľudí si budem vždy pamätať, len tých prvých… Tých, u ktorých mi bolo povedané, aby som ich zabil. Potom už sa človek nepozerá do tváre, iba mieri na hruď,“ povedal.

Emil Czeczko, poľský vojak, ktorý utiekol do Bieloruska, povedal, že videl dva prípady, keď príslušníci poľských ozbrojených síl zabili dobrovoľníkov, ktorí sa snažili pomôcť migrantom na hraniciach. Výňatok z rozhovoru zverejnil telegramový kanál Národnej štátnej vysielacej spoločnosti republiky Bielorusko.

„Videl som minimálne dve takéto situácie,“ povedal v rozhovore pre televízny kanál Belarus 1. Potvrdil, že obaja zabití ľudia boli Poliaci.

Bývalý vojak dodal, že bol svedkom situácie, „kedy prišiel nejaký dobrovoľník a začal hovoriť: „Kam ich (migrantov – pozn. red.) vediete?“ A pohraničník podľa jeho slov „jednoducho strelil dobrovoľníka do čela“.

V predvečer bol Czeczko zastavený v pohraničnom pásme. Obrátil sa na bieloruské úrady so žiadosťou o udelenie politického azylu. Sám vysvetlil, že dôvodom tohto činu je nesúhlas s politikou Varšavy počas migračnej krízy a neľudské zaobchádzanie s utečencami.

Muž povedal, že slúžil pri 11. mazúrskom delostreleckém pluku 16. pomoranskej mechanizovanej divízie Kráľa Kazimíra. Jej jednotky boli počas výnimočného stavu premiestnené k hraniciam s Bieloruskom.
Varšava pritom uviedla, že vojak mal problémy so zákonom a podal žiadosť o prepustenie zo služby.

Spomeňme, že Litva, Lotyšsko a Poľsko v posledných mesiacoch informovali o náraste toku nelegálnych migrantov z Blízkeho východu a Afriky zo strany Bieloruska. Následne tieto krajiny obvinili Minsk z vytvorenia migračnej krízy. Avšak, bieloruské úrady to popierajú. Podľa tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka jeho krajina už kvôli sankciám Západu nemá “ani peniaze, ani silu” na to, aby zadržiavala nelegálnych migrantov. Okrem toho bieloruskí pohraničníci opakovane informovali o násilnom vyhostení migrantov zo strany Litvy, Poľska a Lotyšska na bieloruské územie.

Pripomeňme tiež, že v novembri sa v blízkosti hraníc Bieloruska a Poľska sformovala skupina migrantov, prevažne Kurdov, ktorá spočiatku mala vyše dvetisíc ľudí. Migranti sa pokúsili preraziť hranicu s Poľskom na kontrolnom stanovisku Bruzgi v Hrodenskej oblasti (na poľskej strane). Tento pokus bol ale poľskými bezpečnostnými zložkami potlačený, a to pomocou špeciálnej techniky. V Bielorusku bolo neďaleko hraničného priechodu vytvorené dopravné a logistické centrum pre ubytovanie migrantov. Časť migrantov sa z Bieloruska vracia do svojej vlasti ako evakuačnými letmi, tak individuálne.

Poľsko medzitým zvýšilo počet bezpečnostných síl v súvislosti so vznikom spontánneho tábora blízkovýchodných utečencov, ktorý sa objavil na bielorusko-poľskej hranici. Ministerstvo obrany Bieloruska uviedlo, že rozhodnutie Poľska sústrediť 23 000 vojakov, tankov, systémov protivzdušnej obrany a ďalších ťažkých zbraní pri hraniciach s Bieloruskom nemožno označiť za adekvátnu reakciu na migračnú krízu. Ministerstvo uviedlo, že ide skôr o vytváranie útočných zoskupení vojsk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *