Poľsko zbrojí! Nakúpili od USA 32 nových stíhačiek a budú hostiť cez tisíc amerických vojakov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Poľsko zbrojí! Nakúpili od USA 32 nových stíhačiek a budú hostiť cez tisíc amerických vojakov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americký prezident Donald Trump oznámil dohodu s Poľskom o nákupe amerických stíhacích lietadiel F-35. Okrem toho Poľsko vytvorí základňu pre viac ako tisíc amerických vojakov. Trump to dnes oznámil na tlačovej konferencii s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

“Oslavujeme poľský nákup veľkého množstva lietadiel F-35,” povedal americký prezident.

Trump tiež uviedol, že Poľsko vytvorí základňu pre nasadenie viac ako tisícky amerických vojakov.

“Podpísali sme spoločné vyhlásenie, ktoré potvrdzuje významnú spoluprácu v oblasti bezpečnosti,” dodal.

“Poľsko čoskoro poskytne základňu a infraštruktúru pre nasadenie viac ako tisícky amerických vojakov,” povedal Trump. Prípravu celej infraštruktúry podľa neho uhradí poľská strana.

Prednedávnom vysoko postavený úradník Bieleho domu novinárom povedal, že Spojené štáty pracujú na žiadosti Poľska o nákupe stíhacích lietadiel F-35 a zostávajú len formality pre zaslanie finálneho návrhu poľskej strane.

Poľský zdroj oboznámený so situáciou skôr Sputniku povedal, že poľské orgány dúfajú, že sa zrýchlia rokovania o F-35, ak Spojené štáty zrušia dodávku týchto lietadiel do Turecka. V marci poľský minister obrany podpísal plán technickej modernizácie ozbrojených síl krajiny do roku 2026. V rámci tohto programu plánuje Poľsko kúpiť do roku 2026 32 viacúčelových lietadiel piatej generácie F-35. Tie majú nahradiť lietadlá Su-22 a MiG-29 sovietskej výroby.

Poľsko predtým ponúkalo USA umiestnenie stálej americkej obrnenej divízie s tým, že poľská strana “to zaplatí”. Celkovo malo ísť asi o dve miliardy dolárov. Návrh sa prejednával mimo rámca NATO. Poľský prezident navrhol názov základne Fort Trump.

Podľa ministra obrany Mariusza Błaszczak zvýšenie prítomnosti amerických vojsk v Poľsku upevní obranyschopnosť celého východného krídla NATO.

V poslednej dobe sa v Poľsku aktívne hovorí o údajnom vojenskom nebezpečenstve, ktoré má predstavovať Rusko. Kvôli tomu bol prijatý program prudkého navýšenie počtu poľskej armády. V Poľsku sa ďalej nachádzajú cudzie vojská NATO. Na poľskom území sa teraz nachádza okolo 4,5 tisíc vojakov USA v zostave obrnenej brigády a mnohonárodného práporu.

V Rusku vyhlásili, že umiestnenie americkej základne na území Poľska je suverénne rozhodnutie krajiny. Bude ale mať vplyv na činnosti Moskvy.

Zdroj: Sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *