Poľsko chce od Nemecka 900 miliárd dolárov za druhú svetovú vojnu - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Poľsko chce od Nemecka 900 miliárd dolárov za druhú svetovú vojnu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Poľsko sa chystá žiadať od Nemecka minimálne 900 miliárd dolárov reparácií za škodu spôsobenú počas druhej svetovej vojny. V interviewu pre časopis WPolityce to vyhlásil Janusz Szewczak, poslanec poľského snemu a člen parlamentnej skupiny zaoberajúcej sa vyčíslením výšky kompenzácie.

“Do tej doby, kým Nemecko nezaplatí Poľsku dlh za druhú svetovú vojnu, a ide o sumu minimálne 900 miliárd dolárov, musí dodržiavať maximálne zdržanlivosť, pokiaľ ide o útoky na poľskú vládu,” vyhlásil člen parlamentu v rámci komentára k práci skupiny.

Podľa jeho slov to, že poľská vláda počas posledných 30 rokov ignorovala otázku kompenzácie za škody spôsobené počas vojny, je “hanba”.

“Nemci musia pripraviť dôstojné finančné prostriedky na výplatu reparácií,” dodal Szewczak.

Už predtým poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že otázka reparácií zo strany Nemecka za škodu spôsobenú počas druhej svetovej vojny je stále ešte otvorená.

Nemecká vláda neraz vyhlásila, že sa nechystá Poľsku platiť; v Berlíne sa domnievajú, že už zaplatili dostatočne vysoké reparácie a že nie je dôvod pochybovať o tom, že Poľsko v roku 1953 reparácie odmietlo.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *