Slovensko

Polícia prináša dôkazy, že zranený mladík bol aktívnym účastníkom protestu. ĽSNS chce chlapca odškodniť

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na utorkom protivládnom proteste bol brutálne zranený mladý 15 ročný chlapec. Internetom sa šírili informácie, že tento mladík „šiel len okolo“. Polícia má však dôkazy, že bol aktívnym účastníkom protestu a priniesla aj stanovisko.

Okrem toho sa k mladíkovi prihovoril aj poslanec Milan Mazurek, ktorý mladíka hľadá a chce ho strana ĽSNS odškodniť za jeho nepríjemný zážitok na proteste. Mazurek nazval vo videu vládu fašistickou primitívnou bandou totálnych hlupákov.

Viaceré video (video v čase 28:20) zábery dokazujú, že mladík bol naozaj účastníkom protestu a pohyboval sa aj medzi „prvou líniou“ pred Úradom vlády, kde sa nachádzali aj niektorí futbaloví fanúšikovia. Tí zasiahli pyrotechnikou policajta, ktorého museli ošetrovať.

Polícia priniesla k zasiahnutému mladíkovi aj stanovisko, ktoré vám prinášame v plnom znení.

„Utorňajšieho zhromaždenia sa zúčastnil aj 15-ročný mladík, ktorý na mieste utrpel tržné poranenie hlavy. Na sociálnych sieťach sa následne začali objavovať jeho fotografie a videá, ktoré majú dokazovať o “policajnej brutalite”. Informácie o tom, že mladík bol náhodným okoloidúcim a zhromaždenia sa nezúčastňoval, chcel si urobiť iba selfie, nie sú pravdivé. Policajný zbor disponuje fotografiami a video materiálmi, ktoré dokazujú, že mladík bol aktívnym účastníkom zhromaždenia. Nielen Policajný zbor včas, verejne a opakovane varoval účastníkov plánovaného zhromaždenia. Keďže polícia disponovala informáciami o pripravovanej účasti agresívnych skupín a jednotlivcov, existoval reálny predpoklad, že ich útočné sklony voči prítomným policajtom sa budú opakovať. Každý účastník utorňajšieho zhromaždenia si tak musel uvedomiť, že kvôli agresivite skupín a jednotlivcov bude hroziť riziko aj slušným občanom. Bolo preto na každého zvážení a zodpovednosti, či na zhromaždenie príde a ak áno, či sa bude zdržiavať pri týchto skupinách alebo bude v bezpečnej vzdialenosti. Policajný zbor nikdy nie je proaktívny v súvislosti so zásahmi voči účastníkom akéhokoľvek zhromaždenia – pokiaľ nedochádza k narušovaniu verejného poriadku a k ohrozovania života, zdravia a majetku. Dôkazom tohto tvrdenia je viacero verejných zhromaždení za posledné roky, ktoré boli nekonfliktné a bez agresívnych prejavov účastníkov. V utorok došlo k zraneniu jedného policajta a k útokom zo strany agresívnych skupín, ktoré prišli na miesto zhromaždenia s jediným cieľom – vyvolať nepokoje. Keďže Policajný zbor si ctí zákony a trestný poriadok, riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave inicioval kontrolu vo veci zranenia mladíka s cieľom jasného vysvetlenia o spôsobe a dôvodnosti reakcie prítomných policajtov voči agresívnemu davu.“ uviedla Polícia.