Slovensko

Policajti majú údajne chodiť po bytoch kontrolovať Covid pozitívnych ľudí, tvrdí Blaha

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podľa opozičného poslanca Ľuboša Blahu zo strany Smer SD majú podľa interných dokumentov policajti chodiť po bytových priestoroch, kde sú Covid pozitívni ľudia a osobne kontrolovať, či dodržiavajú karanténu. Tieto informácie tvrdí Blaha vo svojom statuse na sociálnej sieti. My tieto informácie nemáme potvrdené a preto sa informácie nemusí zakladať na pravde.

(Aktualizácia: Minister vnútra potvrdil, že polícia vykonáva kontroly občanov, ale väčšinou len tých, ktorí prišli zo zahraničia „Policajti na základe spolupráce s RUVZ vykonávajú kontrolu osôb, spravidla cestovateľov, ktorí sú prihlásení prostredníctvom formulára ehranica a sú v domácej karanténe. Polícia do obydlí nevstupuje, celá komunikácia prebieha pri vchodových dverách a ľudia k veci pristupujú veľmi zodpovedne, za čo im aj touto cestou ďakujem. Nikto na dvere nebúcha, možno tak chodíte na návštevy vy, príslušníci PZ vedia aj normálne zazvoniť“ píše minister.)

Je pravdou, že polícia sprísňuje pravidlá, aby zastavila šírenie koronavírusu a hliadky ľudia naozaj vidia častejšie. Dokonca na nariadenia dohliadajú aj strážnici v civilnom oblečení. Blaha tvrdí, že podľa jeho informácií majú policajti v interných dokumentoch pokyny, aby chodili po bytoch, kde sú Covid pozitívni ľudia a kontrolovali, či dodržiavajú karanténu.

„Ak sa toto potvrdí, tak minister vnútra Roman Mikulec z OĽaNO nech sa zbalí do dvoch minút a zmizne z verejného života. Lebo toto je také nezodpovedné šialenstvo, že toto by nevymyslel ani Doktor Mengele,“ začína Blaha v statuse.

Opozičnému poslancovi Blahovi vraj píšu policajti celí zúfalí, lebo nevyfasovali žiadne zdravotnícke skafandre ani nič. Na kontroly chodia v obyčajných rúškach a vystavujú sa vážnemu riziku nákazy. „Lebo nejaký génius hore takto rozhodol a oni tak ohrozujú seba a svoje rodiny. A proti svojej vôli ohrozujú verejné zdravie, pretože vďaka kontaktu s nakazenými sa môže Covid šíriť,“ dodáva.

„Len si predstavte, je vám zle a ležíte doma v strachu o život. A z postele vás vydurí policajná hliadka, ktorá vám búcha na dvere, akoby ste boli ťažký zločinec. Nielenže vám štát nijako nepomôže, nedá vám lieky, nezabezpečí ivermektín, nedá lekárske inštrukcie, čo máte robiť, nič. Máte pomaly čakať, či sa nezačnete dusiť. A ešte na vás aj pošlú policajtov, aby vás kontrolovali, či poslúchate. Toto je taký vrchol arogancie, že až,“ kritizuje Blaha údajné informácie.

Blaha tiež nechápe, ako je možné, že úrady verejného zdravotníctva posielajú informácie o zdravotnom stave ľudí policajtom. „Ako je možné, že idú po vás na raziu ako do drogového brlohu. Pacienti sú najnovšie kriminálnici? To už tu nefunguje žiadna ochrana osobných údajov? Tu sa rozdávajú adresy nakazených ako hnilé rajčiny na Miletičke? Tu sa vôbec nerešpektuje právo na lekárske tajomstvo?“ pýta sa poslanec.

Podľa neho musia policajti doslova terorizovať chorých ľudí, ktorí sú radi, že žijú. Policajti musia sami riskovať, že to chytia. „Dôjdu v noci z fušky domov a nevedia, či nenakazia svojich najbližších. Toto čo je za život,“ nechápe Blaha nariadenie Mikulca.

„Presne takéto absurdné opatrenia prispievajú k tomu, že sa tu šíri Covid a máme najhoršie čísla na svete. Sama polícia takto ohrozuje verejné zdravie. A zodpovednosť nesie minister vnútra a ďalší ťažkí intelektuáli z OĽaNO, ktorí do ulíc vniesli teror a strach,“ píše ďalej Blaha.

Poukazuje na to, že radoví policajti vraj o tom verejne nechcú hovoriť, aby neprišli o robotu. „Ale sú z toho rovnako šokovaní ako my. Preto posúvam túto informáciu, aby sa preverila. Mám k dispozícii aj fotky úradných záznamov, ktoré to potvrdzujú. Ak sa to potvrdí, tak za to musí niesť zodpovednosť Matovičova vláda a minister vnútra by mal okamžite rezignovať. Už nech tento chaos skončí – tu pomôžu len predčasné voľby,“ uzatvára Blaha.