Policajný prezident: Zvykajte si na protesty, ľudia majú na ne právo! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Policajný prezident: Zvykajte si na protesty, ľudia majú na ne právo!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku sa protesty konajú už skoro každý týždeň a nahnevaní ľudia demonštrujú proti vláde či výhodám pre očkovaných. Niektorí protestujúci svoju silu ukazujú blokovaním dopravy, čo najviac hnevá vládnych politikov.

Kým niektorý vládni poslanci kritizujú demonštrácie, policajný prezident Peter Kovařík odkazuje, aby si na ne zvykali, pretože žijeme v demokratickom svete, kde sú protesty bežným javom a je preto nutné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantovať, zvykli na takýto prejav názorov.

“Názor ostatných vnímam tiež, majú na neho právo, ale ovplyvniť sa ním nenechám,“ odkázal policajný šéf v súvislosti so spŕškou kritiky, ktorá sa na adresu polície i jeho samotného zniesla.

“Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ zdôraznil Kovařík. Pripomenul, že polícia je na mieste zhromaždení, ktorých možnosť je garantovaná ústavou, práve preto, aby zabránila protiprávnemu konaniu. “V žiadnom prípade jej postup nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností,“ upozornil.

Kovařík si je vedomý obmedzení, ktoré občanom i návštevníkom hlavného mesta spôsobil štrajk, odkazuje na druhej strane, že demonštrácie sú v demokratickom svete bežným, skoro denným javom. “Preto je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov, zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života,“ povedal Kovařík. Opakovane zdôraznil, že polícia nebola príčinou demonštrácie, ale zložkou, ktorá bránila páchaniu priestupkov a trestnej činnosti pri jej konaní.