Zo sveta

Poliaci v Tatrách toho majú dosť a chcú otvárať: „Ukončíme toto šialenstvo, ktoré chce zničiť Poľsko, zničiť strednú triedu, malé a stredné podniky a zabiť niekoľko stoviek ľudí denne,“

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V Poľsku to už vrie a na juhu krajiny sa v tradičných odevoch zišli podnikatelia, ktorí chcú vzdorovať opatreniam proti šíreniu Covid 19, ktoré podľa nich zabíjajú miestnu ekonomiku, informuje Reuters.

Náš severný sused predĺžil celoštátne zatvorenie hotelov, reštaurácii a lyžiarskych svahov do konca mesiaca a medzi miestnymi podnikateľmi, ktorí prevádzkujú podniky na hornatom juhu, vzrastá hnev. Aj preto, že podľa nich im nestačí štátna pomoc na vyrovnanie ich strát.

„Ukončíme toto šialenstvo … ktoré chce zničiť Poľsko a poľskosť, zničiť strednú triedu, malé a stredné podniky a zabiť niekoľko stoviek ľudí denne,“ uviedol Sebastian Piton, vodca hnutia Highlanders Veto, ktorý oznámil iniciatívu „neposlušnosti“ v tradičnom goralskom odeve.

Piton uviedol, že hnutie podrobne plánuje plány na opätovné otvorenie podnikov a firiem vo štvrtok.

„Dúfam, že naša akcia … prinúti celú strednú Európu vystúpiť z tohto šialeného vlaku, ktorý smeruje do záhuby,“ uviedol.

Poľská vláda v pondelok uviedla, že asi 1 miliarda zlotých (270 miliónov dolárov) bude pridelená na pomoc podnikom v horách, ktoré sú veľmi závislé od lyžovania.

„Rozumiem emóciám, situácia v tomto sektore je zložitá,“ uviedol v utorok hovorca poľskej vlády Piotr Muller pre verejnoprávne médium Polskie Radio Program 1. „Ale otvorenie teraz … by radikálne zvýšilo počet prípadov a, bohužiaľ, úmrtí.“