Slovensko

Pohyb vonku bez obmedzení už vo štvrtok? Núdzový stav nemusí podporiť celá vláda

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

28.apríla tento štvrtok končí núdzový stav. Premiér Eduard Heger však v sobotu povedal, že bude potrebné ho predĺžiť. Aj pandemická komisia vlády odporučila vláde Slovenskej republiky, aby núdzový stav predĺžili o ďalších 30 dní.

Núdzový stav však musí schváliť vláda a tu môže naraziť na problém. Proti núdzovému stavu je člen vlády Boris Kollár „Možno ma argumentmi presvedčia kolegovia a za to zahlasujem, ale dnes som nastavený tak, že by sme to nemali ďalej posúvať,“ skonštatoval Kollár v nedeľu.

Proti núdzovému stavu je aj minister hospodárstva Richard Sulík „Namiesto predĺženia núdzového stavu, ktorý v sebe zahŕňa testovanie a zákaz vychádzania po 20.00 h, sme premiérovi Eduardovi Hegerovi navrhli novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Tá by umožňovala ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzový stav a v súlade s Ústavou SR. Nevidíme žiaden dôvod pokračovať v neefektívnom testovaní a zakazovaní chodiť ľuďom napríklad behať po ôsmej večer, keď je ešte svetlo,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Ak by sa teda núdzový stav nepredĺžil, prestal by platiť zákaz vychádzania či rôzne obmedzenia pohybu. Proti sú SaS či Sme rodina. Strana Za ľudí s tým má tiež problém. Ako cestu vidia preloženie začiatku zákazu vychádzania na 22:00 a rázne zmeny v covid automate, ktoré by Slovákom uľahčili život.