Slovensko

Podľa Úradu na ochranu osobných údajov nestačí vyhláška na kontrolu certifikátov

Úrad verejného zdravotníctva vydal v piatok vyhlášku, ktorá nariaďuje zakázať vstup ľuďom do prevádzok a zariadení bez negatívneho testu na koronavírus.

Ľudia bez certifikovaného negatívneho testu by tak mali mať zakázané vstúpiť do rôznych prevádzok, okrem pár výnimiek, ako napríklad najbližšie potraviny či drogéria.

Najnovšie však ďalší úrad a to Úrad na ochranu osobných údajov prišiel s predbežným stanoviskom, kde sa tvrdí, že nepovažuje vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov.

Nie je teda možné, aby si napríklad zamestnávateľ mohol v pondelok pýtať od zamestnanca certifikát s negatívnym výsledkom testu. Túto kontrolu mala umožniť práve táto vyhláška, informuje portál pravda.sk

„Úradu bol pracovný návrh vyhlášky, ktorej vypracovanie ukladá uznesenie vlády 693/2020 v bode C.1 doručený. Úrad vykonal právnu analýzu s ohľadom na ochranu osobných údajov, ktorú zaslal UVZ SR. Na základe tejto analýzy dospel k tomu, že ustanovenia zákona č. 355/2007 Z. z., ktoré má vyhláška vykonávať, táto v navrhovanom znení nereflektuje. S ohľadom na uvedené úrad nateraz zotrváva na svojom stanovisku z 29/10/2020 „Uznesenia vlády č. 678, aj 693, z pohľadu ochrany osobných údajov, nepovažujeme k dnešnému dňu za dostatočný právny základ na spracúvanie údajov týkajúcich sa zdravia,“ konštatuje úrad na svojej stránke.

Premiér Igor Matovič pre TA3 uviedol, že je to pre neho nová informácia a musia sa k tomu vyjadriť právnici. „Takých naschválov a sabotáží bude ešte kopa, podstatné je, že dnes a zajtra určite identifikujeme niekoľko desiatok tisíc ľudí, ktorí by inak nakazili ďalšie desiatky tisíc ľudí a mnohí ľudia by na to doplatili životom. Toto je dnes absolútna priorita pre každého rozumného človeka, ktorý to so Slovenskom myslí dobre,“ povedal.