Slovensko

Podľa Matoviča dobrovoľné testovanie nemá zmysel, lepší je už len lockdown do Vianoc

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Premiér Igor Matovič je zástancom celoplošného testovania, aj keď konzílium odborníkov ho neodporúča.

Ešte začiatkom týždňa Matovič ohlásil, že by Slovensko mali čakať od Mikuláša tri plošné testovania do Vianoc. V prvom kole by sa mala nechať pretestovať celá krajina, v tých nasledujúcich zase oblasti, kde sa vyskytnú lokálne ohniská nákazy, informuje Denník N.

Konzílium odborníkov však v stredu premiérovi v stanovisku verejne odkázalo, že ďalšie kolá takýchto testovaní neodporúča. Môžeme si tým vraj vyčerpať už aj tak unavených zdravotníkov. Namiesto plošného testovania odporúčajú odborníci cielené a pravidelné testovanie rizikových skupín.

Ani toto stanovisko odborníkov však Matoviča zdanlivo nepresvedčilo. Krátko pred dnešným zasadnutím Ústredného krízového štábu povedal, že dobrovoľné testovanie nemá zmysel. „Znova začíname rásť, musíme brzdiť. Nemáme komfort ešte týždeň rokovať,“ vyhlásil Matovič pred rokovaním krízového štábu pred novinármi.

Namiesto dobrovoľného testovania, ktorého by sa zúčastnilo len okolo 30 percent populácie ako v poslednom kole, tak preferuje premiér lockdown. Niekoľko týždňov do Vianoc by tak mohlo v prípade lockdownu nastať oveľa tvrdšie obmedzenie pohybu aj služieb, aké momentálne zažívajú vo viacerých európskych krajinách.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme