Podľa americkej CIA sme národ, ktorý žije v osadách a pasieme ovce - MAGAZÍN 1
Slovensko

Podľa americkej CIA sme národ, ktorý žije v osadách a pasieme ovce

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podľa americkej spravodajskej služby CIA je Slovensko krajina, kde ľudia žijú v chatrčiach a jazdia na trabantoch. Aspoň tak to prezentujú na obrázkoch vo svojej online encyklopédii The World Factbook. Ako informuje portál noviny.sk

„The World Factbook je časť stránky americkej tajnej služby. Práve tu zverejňujú informácie o stovkách krajín z celého sveta. Vrátane Slovenska. Je to akási encyklopédia, ktorá vychádza od roku 1981. To znamená, že je to základná príručka informácií o všetkých krajinách sveta,“ vysvetľuje špecialista na terorizmus Ivo Samson.

No kým si tajná služba dáva skutočne veľmi záležať na textových informáciách, o fotografie zo Slovenska sa agenti príliš nezaujímali. Zrejme preto, lebo podľa nich žijeme v chatrčiach či jazdíme v trabantoch.

Šesť fotografií teda veľa toho o našej krajine nenapovie. „Netreba v tom vidieť žiadny zámer, ale je to zľahčenie si práce. Lebo podľa toho textu bolo treba vybrať aj nejaký ten charakter fotografií,“ kritizuje Samson.

Viac ako dvesto krajín sveta nájdete práve na Factbooku CIA. No tieto fotografie našu krajinu vykresľujú ako chudobnú. Dokonca vyzeráme podľa nich chudobnejší ako napríklad Kosovo či Macedónsko. „To je podľa mňa nezodpovedné, až na tú budovu parlamentu a Bratislavského hradu,“ tvrdí expert na terorizmus Jozef Klavec.

CIA nám zatiaľ na našu otázku, prečo agentúra použila práve tieto fotografie, neodpovedala. „Ja uvediem naozaj len takú pikantnosť. Ešte pred rokom 1989/1990 sa o Slovensku na Factbooku písalo, že je to národ pastierov, ktorí sa živia chovom oviec,“ dodáva Samson pre noviny.sk.