Počet mŕtvych za rok 2020 bol ako každý iný rok, Covid nie je nebezpečný, šíri sa internetom. Polícia hoax vyvracia

Sociálnymi sieťami sa šírila nepravdivá štatistika s úmrtiami za posledné roky, ktorá mala ukázať, že aj za rok 2020 umrelo na Slovensku také isté množstvo, ako za minulé roky a pandémia teda nič neovplyvnila. Polícia na svojej stránke Hoax a podvody túto konšpiráciu vyvracia s tým, že údaje o roku 2020 ešte nie sú kompletné, ale už údaje, ktoré zverejnil Štatistický úrad hovoria, že nám umrelo o 36% viac obyvateľov oproti priemerným hodnotám za rovnaký mesiac za obdobie posledných päť rokov.

„Posledné dni sa na sociálnych sieťach rozšírili statusy, podľa ktorých za rok 2020 zomrelo na Slovensku približne toľko občanov ako po minulé roky. Konšpirátori tým sledovali jediný cieľ – koronavírus nie je nebezpečný, všetky opatrenia boli prehnané.“ uvádza Polícia.

Ďalej v príspevku uvádzajú, že za posledné mesiace v roku 2020 sme zaznamenali nárast úmrtí v priemere za posledných päť rokov. „Pozrime sa na reálne štatistiky. Štatický úrad SR iba dnes zverejnil dáta za november 2020. Podľa úradu za tento mesiac zomrelo o 36% viac obyvateľov oproti priemerným hodnotám za rovnaký mesiac za obdobie posledných päť rokov. Zvýšený počet úrad zaznamenal aj za mesiac október, keď rovnakou metódou porovnania došlo k nárastu o 20%. Ktorá skupina predstavovala najviac zasiahnuté obete? Seniori.Podľa údajov z Ministerstvo vnútra SR počet úmrtí za rok 2020 sa blíži k hranici 60 000. Konečné číslo budeme poznať v marci 2021 po spracovaní všetkých údajov zo strany Štatistického úradu. Doposiaľ získané údaje nasvedčujú, že za rok 2020 zomrelo na Slovensku najviac ľudí v histórii samostatnosti. Rozdiel oproti dovtedy najhoršiemu výsledku z roka 2018 bude rátaný v tisícoch. Netreba zvlášť pripomínať, že ak by neboli zavedené žiadne mimoriadne opatrenia, počet úmrtí by bol ešte vyšší a rekordnejší.“