Zaujímavosti

Po rokoch opäť nezvyčajný úkaz na nočnej oblohe

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kométa C/2019 Y4 (ATLAS) bude druhým najjasnejším objektom na večernej oblohe. Už o niekoľko dní budeme môcť na nočnej oblohe sledovať veľmi jasnú a žiarivú kométu. Po rokoch sa teda opäť dočkáme. Pripravte sa na žiarivé vesmírne divadlo, ktoré potrvá niekoľko týždňov, pričom táto kométa má byť po Mesiaci druhým najjasnejším objektom nočnej oblohy.

ATLAS –  ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) je v podstate detekčným systémom nachádzajúcim sa na Havaji. Ide o automatické prehliadanie blízkeho vesmíru s detekciou približujúcich sa objektov (asteroidov) k Zemi. Práve tu bola 28. decembra objavená kométa, ktorá dostala názov, označenie C/2019 Y4 (Atlas). Na základe meraní vedci dospeli k záveru, že kométa takmer kopíruje dráhu inej už známej veľkej kométy z rokov 1844/1845 s označením C/1844 Y1. Predpokladá sa, že sa jedná o úlomok, respektíve časť pôvodnej kométy.

V súčasnosti je možné kométu zatiaľ pozorovať ďalekohľadom, avšak už o niekoľko dní sa to zmení a z hlbín vesmíru sa vynorí natoľko, že bude dobre viditeľná aj voľným okom. A nie len to. Podľa niektorých vedcov je celkom možné, že jej jasnosť umožní pozorovanie aj cez deň.

Nová kométa sa v marci na oblohe nachádzala v časti súhvezdia Veľkej medvedice a postupne prechádza do súhvezdia Žirafa nachádzajúceho sa vysoko na severnej nočnej oblohe. Viditeľnosť voľným okom sa za súčasnej jasnosti kométy predpokladá od polovice apríla.

T.R.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú prijmi z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Číslo účtu: SK2811000000008017035353

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *