Zo sveta

Plne očkovaní ľudia v Rakúsku stále častejšie končia na JIS-ke. Experti sa snažia zistiť prečo

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V Rakúsku stúpa počet plne očkovaných pacientov, ktorí končia na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Vyplýva to z interného dokumentu komisie epidemiológov, ktorý má k dispozícii agentúra APA. Príčina nárastu nie je úplne známa, špekuluje sa napríklad o menšej účinnosti jednodávkovej vakcíny. Podľa spravodajského webu Kurier sa jedná o logický dôsledok imunizácie populácie.

Ako sa uvádza v internom dokumente, v súčasnosti tvoria plne očkovaní pacienti na oddelení JIS 17%, na iných nemocničných oddeleniach je to 31%. Príčiny tohto nárastu zatiaľ nikto nedokázal spoľahlivo pomenovať, pretože rakúska Agentúra pre zdravie a bezpečnosť potravín kohortné štúdie ešte len dokončuje.

Dôvodom by ale mohol byť napríklad slabší účinok jednodávkovej vakcíny. Skupina expertov Nationalen Impfgremium, ktorá radí rakúskej vláde ohľadom očkovania, nedávno odporučila spoločnosti Johnson & Johnson, aby svoju vakcínu čo najskôr doplnila tými od Moderny a Pfizeru. Podobný trend pozorujú aj v Izraeli, kde sa stále viac hovorí o ďalších a ďalších preočkovaniach.

Uniknuté dáta sa teraz snažia využiť rakúski slobodní, ktorí sa k očkovaniu stavajú skôr skepticky. Strana už v sobotu vyzvala vládu, aby bolo možné aj naďalej využívať bezplatné testy ako „jediný spôsob monitorovanie infekcie v krajine“.

Web Kurier potom prichádza s ďalším možným vysvetlením. Skutočnosť, že počet plne očkovaných pacientov na JIS rastie, prisudzuje tomu, že je viac naočkovaných ľudí. „Nie je to prekvapujúce, je to jednoduchá matematika. Pokiaľ by bolo zaočkované 100% populácie, bol by podiel ľudí na JIS tiež 100%, „píše sa v článku.

One Reply to “Plne očkovaní ľudia v Rakúsku stále častejšie končia na JIS-ke. Experti sa snažia zistiť prečo”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *